Zamknij

"Wkrótce wyślemy żołnierzy do Europy Wschodniej". Ważna zapowiedź Joe Bidena

29.01.2022 08:52
Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

Joe Biden powiedział w piątek, że „wkrótce” wyśle niewielką liczbę amerykańskich żołnierzy do Europy Wschodniej, w związku z napięciem między Moskwą a Ukrainę. Wysłanie wojsk do krajów wschodnich ma być dodatkowym środkiem nacisku na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który według Amerykanów mógłby zaatakować Ukrainę w lutym. 

– Niedługo wyślę amerykańskie wojska do Europy Wschodniej i krajów NATO. Niewiele – powiedział dziennikarzom prezydent USA Joe Biden, wysiadając z samolotu po powrocie z podróży do Pensylwanii. 
 
Stany Zjednoczone postawiły już w stan pogotowia 8500 żołnierzy, aby wzmocnić NATO. Joe Biden powtórzył, że nie ma mowy o wysłaniu wojsk amerykańskich na Ukrainę, która nie jest członkiem sojuszu wojskowego.

Biden zapowiedział wysłanie wojsko do Europy Wschodniej

Wysłanie wojsk do krajów wschodnich ma być dodatkowym środkiem nacisku na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który według Amerykanów mógłby zaatakować Ukrainę w lutym. 

Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą ponad 120 tys. żołnierzy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin ma już zdolność bojową, aby przeprowadzić działania przeciwko Ukrainie. Szef Pentagonu dodał, że konflikt nie jest nieunikniony. –  Wciąż jest czas i pole do dyplomacji –  powiedział. 

Szef połączonych sztabów gen. Mark Milley zaznaczył, że choć USA nie wyślą żołnierzy na Ukrainę to w przypadku agresji zwiększą pomoc wojskową dla Kijowa. – Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, zapłaci za to cenę w postaci ofiar i innych znaczących skutków – ostrzegł. USA wraz z sojusznikami wzywają Kreml do deeskalacji, ale jak dotąd bezskutecznie.

RadioZET.pl/PAP/AFP

C