Zamknij

Kryzys w Wenezueli. Guaido wzywa do marszu na pałac prezydencki

Błażej Makarewicz
17.03.2019 10:34

Juan Guaido, lider opozycji Wenezueli, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, wezwał w sobotę swoich zwolenników do "Operacji wolność" i marszu na pałac prezydencki w Caracas, by obalić władze prezydenta Nicolasa Maduro.

Kryzys w Wenezueli. Guaido wzywa do marszu na pałac prezydencki
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Idziemy do Miraflores (pałacu prezydenckiego w Caracas-PAP) i odbierzemy z powrotem to, co należy się narodowi" - powiedział Guaido do tysięcy swoich zwolenników w mieście Valencia na północy Wenezueli. "Dziś zaczyna się nowy etap organizacji" - dodał.

Zobacz także

Lider opozycji nie podał jednak konkretnej daty marszu.

Po przemowie Guaido napisał na Twitterze, że "przyszłość i demokracja są nasze". Oskarżył też rząd Maduro o stworzenie "nieludzkiego systemu" i kryzys gospodarczy.

Zobacz także

Już od ponad miesiąca w Wenezueli trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę Maduro za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Nowego status quo nie zaakceptowała Rosja, która oznajmiła, że uważa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

RadioZET.pl/PAP/BM