KE wszczęła wobec Polski postępowanie. „Polski rząd ma dwa miesiące”

03.04.2019 12:31
KE wszczęła wobec Polski postępowanie. „Polski rząd ma dwa miesiące”
fot. RAFAL MESZKA/East News

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem. Sprawa dotyczy „nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów”. Polski rząd na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

KE o wszczęciu procedury w sprawie dyscyplinowania sędziów zadecydowała w środę. Uzasadniając decyzję, Komisja informuje, że nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która dokonuje przeglądu decyzji podjętych w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom.

Polski rząd będzie miał dwa miesiące na odpowiedź. Ta odpowiedź może dać polskiemu rządowi szanse, by wyjaśnić, co robi czy zmienić stanowisko. To, jak w każdej procedurze o naruszenie prawa UE, pierwszy krok, który pozwala krajowi odpowiedzieć na pytania.

Frans Timmermans

Komisja uważa też, że Polska nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo sądów do wnioskowania o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

„Funkcjonowanie mechanizmu pytania prejudycjalnego – który stanowi trzon porządku prawnego Unii – wymaga, aby sądy krajowe mogły odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości UE w każdej sprawie, którą uznają za niezbędną, na każdym etapie postępowania” – informuje KE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP