Zamknij

Rosja prosi Polskę o stenogram ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich

25.11.2020 13:57
Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński, katastrofa smoleńska
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER LUKASZ OSTALSKI/REPORTER

Rosyjska Prokuratura Generalna wnosi do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o stenogram rozmowy telefonicznej braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich sprzed katastrofy smoleńskiej – podaje PAP.

Katastrofa smoleńska ponownie stanie się przedmiotem polsko-rosyjskich napięć? Strona rosyjska wystąpiła do polskiego rządu o przekazanie stenogramów nagrań z 10 kwietnia 2010 roku.

Rzecznik rosyjskiej prokuratury Andriej Iwanow powiedział dziś, że śledczy wnoszą o „fonogram i stenogram rozmowy telefonicznej” prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z bratem Jarosławem Kaczyńskim, szefem opozycyjnego wówczas PiS.

Prokuratura Rosji wnosi o stenogram ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich

Rosyjscy śledczy wnioskują do Polski o pomoc prawną, stwierdzając, że informacje na temat tej rozmowy „wymagają oceny rosyjskich organów śledczych”.

Zobacz także

Rosyjska agencja TASS, podała też powodem takiego wniosku są „rozpowszechnione w mediach w Polsce nowe informacje”. RIA Nowosti przywołuje w tym miejscu wywiad byłego sędziego Wojciecha Łączewskiego dla „Gazety Wyborczej”, w którym enigmatycznie ujawnił, że zna zapis ostatniej rozmowy braci bliźniaków. 

- Charakter informacji, które wtedy poznałem, może budzić, w mojej ocenie, ogromne przerażenie. Doskonale zdają sobie sprawę, jakie materiały znajdują się w tych aktach – powiedział dziennikowi.

Zobacz także

Iwanow oznajmił w środę, że strona rosyjska „nie ma wątpliwości w sprawie przyczyn katastrofy”. - Wszystkie dane zebrane przez śledczych rosyjskich świadczyły o błędach w działaniach załogi – przekazała rosyjska Prokuratura Generalna.

RadioZET.pl/PAP/Wyborcza.pl