Zamknij

Wojciechowski kolejny raz stanie przed unijną komisją. "Jego szanse maleją"

07.10.2019 19:59
Wojciechowski kolejny raz stanie przed unijną komisją. "Jego szanse maleją"
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego daje zielone światło na wysłuchanie polskiego kandydata na komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego - podało źródło Polskiej Agencji Prasowej w Parlamencie Europejskim. Odbędzie się ono we wtorek. Jak z kolei twierdzi w rozmowie z PAP wysoki rangą unijny dyplomata, szanse Janusza Wojciechowskiego na to stanowisko "maleją".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ponowne przesłuchanie to formalny krok, co do którego jest zgoda polityczna najważniejszych grup politycznych w europarlamencie.

Zobacz także

Koordynatorzy grup politycznych i szef komisji rolnej uznali w poniedziałek, że odpowiedzi na dodatkowe pytania od Polaka nie są wystarczające. Na razie nie wiadomo, o której dokładnie ma się odbyć wtorkowe wysłuchanie.

"Szanse Wojciechowskiego maleją"

- Niestety wbrew nadziejom, wbrew oczekiwaniom dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego nie zostały dobrze ocenione wśród koordynatorów komisji rolnictwa. W związku z tym szanse na jego akceptację obniżyły się, bardziej prawdopodobne jest jego odrzucenie – powiedział polskiej agencji jeden z unijnych dyplomatów.

Zobacz także

Jak dodał, szanse polskiego kandydata na ewentualnym, dodatkowym jutrzejszym przesłuchaniu w komisji są niższe niż na jej pierwszym posiedzeniu.

- Bardziej prawdopodobne jest, że nie znajdzie on poparcia w komisji. Szanse, że przejdzie, oceniam na 35 procent - powiedział dyplomata.

Pierwsze przesłuchanie i "niewystarczające" odpowiedzi Wojciechowskiego

Pierwsze przesłuchanie Wojciechowskiego odbyło się 1 października. Część europosłów zadających pytania nie była jednak zadowolona ze zbyt ogólnych ich zdaniem odpowiedzi kandydata, zarówno tych wygłaszanych przed komisją rolnictwa, jak i przesłanych wcześniej na piśmie. W rezultacie Wojciechowski nie dostał we wtorek zielonego światła od koordynatorów komisji rolnictwa, co mogłoby zakończyć procedurę jego przesłuchania. Europosłowie zażądali, by odpowiedział na dodatkowe pytania pisemnie.

Zobacz także

Wojciechowski odpowiedział na te dodatkowe pytania w piątek. W poniedziałek zebrali się koordynatorzy komisji, którzy uznali je za niewystarczające. To otwiera drogę do kolejnego przesłuchania kandydata i ostatecznej decyzji w tej sprawie.

 

RadioZET.pl/PAP