Zamknij

Szef KE: Jest porozumienie w sprawie brexitu. Boris Johnson potwierdza

17.10.2019 11:51
Jean Claude Juncker
fot. JOHN THYS/AFP/East News

Jest porozumienie w sprawie brexitu – przekazał krótko Jean Claude Junker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Sprawę potwierdził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Sprawa nie jest jednak przesądzona – sprzeciw wyraziła Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów, która nie godzi się na tzw. szybki brexit.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komisja Europejska informuje o porozumieniu z Wielką Brytanią ws. wyjścia tej ostatniej ze wspólnoty. 

Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie – mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy.

Jean Claude Juncker, szef KE, na Twitterze

Główny negocjator brexitu z ramienia UE, Francuz Michel Barnier, powiedział, że umowa brexitu zakłada wyjście Wielkiej Brytanii z UE do końca 2020 roku, z możliwością przedłużenia tego terminu.

Porozumienie daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia budżetu UE.

Michel Barnier, unijny negocjator brexitu, cyt. przez PAP

Sprawa nie jest jednak oczywista. Jak podaje Reuters, partia Irlandii Północnej odmówiła poparcia umowy brexitowej. Unioniści oświadczyli dziś, że nie poprą umowy brexitowej zakładanej przez premiera Borisa Johnsona. We wspólnym oświadczeniu szefowa DUP Arlene Foster i jej zastępca Nigel Dodds napisali, że oczekują rozsądnego porozumienia.

W obecnym kształcie nie mogliśmy poprzeć tego, co jest sugerowane w sprawie ceł i mechanizmu zgody, nie ma także jasności w kwestii VAT.

oświadczenie Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów

Polskie MSZ chwali umowę brexitową. „Olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne”

Do umowy brexitowej odniosła się też strona polska. Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański stwierdził, że jest ona olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym.

Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym. Z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku, nasze interesy handlowe.

Konrad Szymański, wiceszef polskiego MSZ

Wielka Brytania jest w UE od 1973 roku.

RadioZET.pl/PAP/Reuters