Zamknij

Komisja Europejska pyta państwa UE o przyjęcie migrantów. Włosi odmówili

29.07.2019 17:45
Komisja Europejska
fot. Pixabay.com

Komisja Europejska kontaktuje się z państwami Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia statku z ok. 130 migrantami z Afryki. Wyjścia na ląd odmówiły Włochy, państwo, które najmocniej odczuwa falę niekontrolowanej migracji z Afryki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Unia Europejska w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego. Rzym odmówił przyjęcia na Sycylii statku z ponad setką imigrantów z Afryki. Włochy nie godzą się branie głównej odpowiedzialności za migracje na Stary Kontynent.

Po wniosku ze strony włoskich władz, jaki został złożony w piątek, Komisja zainicjowała kontakty, aby wesprzeć i skoordynować wysiłki tych państw członkowskich, które chcą wziąć udział w wysiłkach solidarnościowych

Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, rzecznik Komisji Europejskiej

Komisja nie wskazała ile krajów jest gotowych na przyjęcie migrantów. Wiemy, że od 2016 roku tak zwanym "kwotom" sprzeciwiają się państwa środkowej Europy: Polska, Węgry, Czechy i Słowacja.

Włosi opowiadają się za wypracowaniem przez wspólnotę „porozumienia o przemieszczeniu migrantów w ramach UE”. Wyjątek uczyniono tym razem dla kilku osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym kobiety w zaawansowanej ciąży. Migrantów, którzy ruszyli z Libii na prowizorycznych łodziach przejęła włoska straż patrolowa.

Zobacz także

Władze Włoch czekają na odciążenie tego państwa w kwestii przyjmowania migrantów. Widząc brak porozumienia w tej materii, szef włoskiego MSW i wicepremier Matteo Salvini twarde stanowisko wobec problemu migrantów. Rzym sprzeciwia się przyjmowaniu migrantów, których Włosi mieliby później kierować do innych krajów UE. Rząd włoski domaga się, by statki z migrantami cumowały bezpośrednio w innych państwach, np. we Francji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że 14 państw UE zgodziło się na nowy, "solidarnościowy mechanizm" dotyczący rozdzielenia uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Za porozumieniem były Francja, Niemcy, Portugalia, Luksemburg, Finlandia, Litwa, Chorwacja i Irlandia.

Kilka dni temu u wybrzeży Libii zatonęła łódź ze 116 osobami na pokładzie.

RadioZET.pl/PAP