Zamknij

KE odmawia dotacji polskim samorządom. Za strefy wolne od LGBT

28.07.2020 20:46
Komisja Europejska odpowiada na strefy wolne od LGBT
fot. East News/screen Twitter

Strefy wolne od LGBT przekładają się na coraz ostrzejszą reakcję Unii Europejskiej. Komisarz unijna ds. równości Helena Dalli przekazała, że odrzucono 6 wniosków polskich miast w zakresie programu „Partnerstwo miast”. Powodem były przegłosowane przez te samorządy m. in. rezolucje dotyczące „Stref wolnych od LGBT”.

Unia Europejska reaguje na intencyjne uchwały samorządów, głównie z Polski południowej i wschodniej. Chodzi o strefy wolne od LGBT. Kilka miesięcy temu z tego powodu miasta francuskie zaczęły wypowiadać wieloletnie umowy partnerskie.

Dziś wiemy, że sprawy zaszły znacznie dalej. Dyskryminacyjne uchwały (rad gmin, powiatów i sejmików województw) zostały jasno potępione przez unijną komisarz ds. równości Helenę Dalli.

KE odrzuca wnioski polskich samorządów. Za strefy wolne od LGBT

Poinformowała dziś na Twitterze, że KE odrzuciła sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". Wspomniała, że chodzi o wnioski władz polskich samorządów, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”.

Zobacz także

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”, zostało odrzuconych

- napisała na Twitterze komisarz.

Nie wyjaśniła jednak o jakie samorządy chodzi. Jej wpis podał dalej inny z komisarzy, Didier Reynders (ds. praworządności).

Zobacz także

We wtorek Komisja Europejska przyjęła listę 127 projektów w ramach programu „Partnerstwo Miast” – samorządy z całej Europy otrzymały łącznie 2,324 mln euro środków unijnych. Chodziło o skromne, wręcz symboliczne dofinansowania na poziomie do 25 tys. euro na projekty angażujące działalność społeczną i wolontariacką.

Polskie samorządy i organizacje, które otrzymały dofinansowania, to: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka.

RadioZET.pl/PAP/Twitter