Zamknij

Komisja Europejska apeluje do władz Polski o wstrzymanie ustawy o sędziach

20.12.2019 12:57
Komisja Europejska
fot. Jan Graczynski/East News

Jest stanowcza reakcja Unii Europejskiej na procedowaną w Sejmie ustawę dyscyplinującą sędziów. Do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera trafił list Komisji Europejskiej, nawołujący do wstrzymania projektu ustawy dot. Sędziów – przekazał rzecznik KE.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Komisja Europejska reaguje na kontrowersyjną i dzielącą społeczeństwo propozycję PiS. Parlament proceduje właśnie tzw. ustawę dyscyplinującą, nazywaną wręcz kagańcową – zakłada kary dla sędziów krytykujących władzę wykonawczą. PiS przekonuje, że chodzi o zapobieżenie chaosowi i ukrócenie „kasty nadzwyczajnej”. Opozycja grzmi, że ustawa łamie Konstytucję i zasadę trójpodziału władzy.

Zobacz także

Na kolejny już przedświąteczny chaos polityczny w Polsce zareagowała Unia Europejska. Organ wykonawczy Brukseli przekazał ważny list najważniejszych urzędnikom państwa – prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premierowi. Bruksela oczekuje, że władza wstrzyma się od procedowania projektu ustawy dot. sądów

Zobacz także

Komisja Europejska będzie wdzięczna za informacje na temat intencji polskiego rządu ws. projektu ustawy dotyczących sądów. KE zwraca się z apelem do Polski o wstrzymanie prac na projektem ustawy dot. sądów

Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej

List został wysłany wczoraj przez wiceszefową KE, Vierę Jourovą. Zachęca w nim władze Polski do konsultacji procedowanego prawa z Komisja Wenecką Rady Europy. W tym celu liczy na wstrzymanie projektu, „do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji”.

Zobacz także

Marszałek Grodzki upublicznia list KE

Treść listu w języku angielskim przybliżył internautom marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zapewnił, że Senat skorzysta z wszelkich możliwości, by prawo dotyczące sędziów było w Polsce zgodne z zasadami unijnymi.

RadioZET.pl/PAP