Zamknij

Problem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE wnosi o środki tymczasowe

14.01.2020 16:55
TSUE znów o Sądzie Najwyższym
fot. WIKTOR DABKOWSKI/REPORTER

Ważna decyzja Komisji Europejskiej. Organ unijny wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. powołanej za rządów PiS Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba przy SN zostanie zawieszona.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komisja Europejska reaguje na niekończący się spór o polskie sądownictwo. Gdy ustawa dyscyplinująca sędziów jest dyskutowana w Senacie, ważną decyzję w innej gałęzi sądownictwa wydała KE.

Zobacz także

Jak podaje PAP, komisarze unijni wniosą do najwyższego sądu UE o środki tymczasowe ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów

unijny komisarz Nicolas Schmit, na konferencji prasowej w Strasburgu

Zobacz także

Przypomnijmy, według niedawnego orzeczenia TSUE, na pytania prejudycjalne zadane przez polskich sędziów, zasadność działania wspomnianej Izby miał ocenić sam Sąd Najwyższy. Według jego orzeczenia Izba została określona mianem organu, który „nie jest sądem”.

Czym są środki tymczasowe UE?

W UE nieczęsto mają zastosowanie środki tymczasowe. W kontekście trwającego średnio dwa lata postępowania przed TSUE, Komisja Europejska może zwrócić się do Trybunału o wydanie środków tymczasowych jeszcze przed jego orzeczeniem.

Oznaczają one nakaz "natychmiastowego wstrzymania określonych działań do czasu wydania orzeczenia albo podjęcie działań zmierzających do zapobieżenia naruszeniu prawa unijnego". W przypadku Polski ostatni środki tymczasowej TSUE zastosował przed planowaną przez Polskę wycinkę Puszczy Białowieskiej.

Rzecznik rządu: Izba przy SN działa zgodnie z polską konstytucją

Do inicjatywy KE odniósł się szybko polski rząd. Jego rzecznik Piotr Mueller, powiedział, że podważana przez Unię Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym jest zgodna z prawem krajowym. Dodał, że prawo unijne nie reguluje kwestii dotyczących wymiaru sprawiedliwości. 

Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z przepisami polskiego prawa, również polskiej konstytucji. Traktaty unijne nie regulują w ogóle wymiaru sprawiedliwości poszczególnych krajów członkowskich

Piotr Mueller, rzecznik rządu

Rzecznik rządu przekazał jego stanowisko na konferencji prasowej w Sejmie. Podkreślił nadrzędność polskiej konstytucji, na podstawie której powołano wspomnianą Izbę przy Sądzie Najwyższym, ale też Krajową Radę Sądownictwa.

Izba Dyscyplinarna działa zgodnie z przepisami polskiego prawa, również polskiej konstytucji. Chciałbym wszystkim przypomnieć, to jest jasne dla wszystkich, ale ważne, by to wybrzmiało: prawem Rzeczypospolitej jest konstytucja, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Podstawę prawną powołania KRS daje również polska konstytucja, a nie prawo unijne. Traktaty UE nie regulują w ogóle wymiaru sprawiedliwości poszczególnych krajów członkowskich

rzecznik rządu PiS

RadioZET.pl/PAP