Zamknij

Kolejny spór Polski i Komisji Europejskiej. Znów chodzi o sędziów

17.07.2019 23:45
Kolejny spór Polski i Komisji Europejskiej. Znów chodzi o sędziów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Komisja Europejska uruchomiła drugi etap postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o naruszenie prawa unijnego przy stosowaniu tzw. dyscyplinarek wobec sędziów. Przy braku porozumienia sprawę może rozstrzygać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Unia Europejska czeka na wyjaśnienia strony polskiej. Jeśli spór nie zostanie zażegnany sprawę rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Podobnie jak w sprawie Sądu Najwyższego TSUE może rozpatrywać skargę na stosowane przez Polskę zwolnienia dyscyplinarne sędziów.

Zobacz także

Zdaniem instytucji unijnej rozwiązania władz w Warszawie „podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą”. A jest to, zgodnie z orzecznictwem TSUE, wymóg Unii Europejskiej.

Władze polskie mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie niezbędnych środków, aby zastosować się do tej uzasadnionej opinii. Jeżeli Polska tego nie uczyni, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE

komunikat Komisji Europejskiej

Władze polskie mają kolejne dwa miesiące na ustosunkowanie się w sprawie. W przypadku braku reakcji sprawa trafi przed unijny trybunał. Nastąpić może to jeszcze przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

RadioZET.pl/PAP