Zamknij

Konsultacje doradców prezydentów Polski i państw bałtyckich. "Zwołane w trybie ponadstandardowym"

PAP
27.01.2022 07:42
Andrzej Duda i Paweł Soloch
fot. Marek Szandurski/East News/Andrzej Duda i Paweł Soloch

Doradcy prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii odbędą pilne konsultacje w obliczu groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. W rozmowach wezmą udział szef BBN Paweł Soloch i szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Szefowie prezydenckich Biur, "na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wezmą dziś w Wilnie udział w konsultacjach głównych prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii" – przekazało PAP BBN. 

"Konsultacje zostały zwołane w trybie ponadstandardowym w związku z postępującą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie w obliczu groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę" – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Pilne konsultacje doradców prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii

Prezydenccy doradcy z krajów bałtyckich i Polski mają omówić "obecny stan i perspektywy dialogu na linii Zachód-Rosja, obecną sytuacja na Białorusi, w tym w kontekście planowanych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych, oraz projekty wspólnych działań nakierowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO i wsparcia Ukrainy w razie dalszej eskalacji napięcia przy granicach z Ukrainą". 

Sytuacja wokół granic Ukrainy była w ostatnich dniach tematem narad prezydenta z przedstawicielami kancelarii premiera, MON, MSZ, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. W poniedziałek wieczorem Andrzej Duda wziął udział w telekonferencji prezydenta USA Joe’ego Bidena z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, szefami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz sekretarzem generalnym NATO. Tematem była sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO. 

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie ma być przedmiotem zwołanej na piątek Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

C