Zamknij

Korea Północna dokonała kolejnego testu rakietowego

11.09.2019 11:41
Korea Północna dokonała kolejnego testu rakietowego
fot. BBC

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un obserwował we wtorek nowy test „olbrzymiej wyrzutni wielu pocisków” – poinformowała w środę oficjalna agencja prasowa KCNA. Wcześniej o wystrzeleniu przez Pjongjang wielu pocisków krótkiego zasięgu informowały źródła południowokoreańskie

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według Seulu pociski przeleciały ok. 330 km, po czym spadły do Morza Japońskiego.

Kim, który obserwował testy tej wyrzutni już wcześniej, powiedział – jak relacjonuje KCNA – że jej możliwości zostały „wreszcie sprawdzone w warunkach operacji bojowej” oraz,  że potrzebne są jeszcze „dalsze ciągłe próby ogniowe”, których charakteru nie sprecyzowano bliżej.

Zobacz także

Komentatorzy wskazują, że Pjongjang dokonał tej próby zaledwie kilka godzin po zasygnalizowaniu Waszyngtonowi o gotowości wznowienia znajdujących się w impasie rokowań w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz także

Według analityków, na których powołuje się Reuter, wtorkowy test wydawał się mieć na celu wysłanie sygnału Waszyngtonowi wskazującego, co może się stać, jeśli nie przystąpi on do rozmów z gotowością do kompromisów.

Trump: próby rakietowe Korei Płn. nie naruszają żadnych porozumień

Prezydent USA Donald Trump pomniejszał znaczenie wcześniejszych prób z pociskami krótkiego zasięgu, twierdząc, że nie naruszają one żadnych porozumień.

Zobacz także

Jednak zdymisjonowany przez Trumpa jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wskazywał, że nawet takie pociski są zakazane przez rezolucje ONZ.

Po historycznym spotkaniu na szczycie Trumpa z Kimem w czerwcu 2018 r. wydawało się, że oba kraje wstąpiły na drogę dialogu. Jednak drugi szczyt, który odbył się w lutym br. w Hanoi, zakończył się fiaskiem, po którym nastąpił ponowny okres ochłodzenia stosunków. Trump odmówił zniesienia sankcji wobec Pjongjangu jedynie w zamian – jak proponowała strona północnokoreańska – za wznowienie rokowań.

RadioZET.pl/PAP