Zamknij

Co z Kim Dzong Unem? Pociąg dyktatora uchwycony na zdjęciach satelitarnych

26.04.2020 16:37
Kim Dzon Un
fot. Alexander Safronov/Sputnik Russia/East News

Pociąg należący prawdopodobnie do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una zaobserwowano na zdjęciach satelitarnych w nadmorskim mieście Wonsan – podała w niedzielę grupa 38 North. Dyktator nie pokazuje się publicznie, co rodzi spekulacje na temat stanu jego zdrowia.

Według 38 North, amerykańskiego think tanku monitorującego reżim w Pjongjangu, 250-metrowy pociąg stał na stacji obsługującej rządowy kompleks wypoczynkowy co najmniej od 21 kwietnia. Nie było go tam natomiast na zdjęciach z 15 kwietnia.

"Obecność pociągu nie dowodzi, gdzie znajduje się północnokoreański przywódca, ani nie daje żadnych wskazówek na temat stanu jego zdrowia, ale zwiększa prawdopodobieństwo doniesień, że Kim zatrzymał się w elitarnej strefie na wschodnim wybrzeżu kraju" 

- zaznaczono na stronie internetowej grupy 38 North.

Co ze zdrowiem Kim Dzong Una?

Spekulacje dotyczące stanu zdrowia Kima zaczęły się, gdy 36-letni przywódca po raz pierwszy od objęcia władzy w 2011 roku nie pojawił się publicznie 15 kwietnia przy okazji rocznicy urodzin swojego dziadka, założyciela KRLD Kim Ir Sena.

Zobacz także

Stacja CNN podała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji, że dyktator przeszedł operację chirurgiczną, a jego życie jest poważnie zagrożone. W piątek agencja Reutera poinformowała, że władze Chin wysłały do Korei Północnej grupę ekspertów mających pomóc w leczeniu Kima. Według japońskiego tygodnika "Shukan Gendai" przywódca jest natomiast "w stanie wegetatywnym" po operacji serca.

Zobacz także

Oficjalna północnokoreańska prasa nie odniosła się do pogłosek o zdrowiu Kima. Nie potwierdzili ich również urzędnicy z Korei Płd., którzy przekazali, że nie zaobserwowali żadnych nadzwyczajnych sygnałów z Północy. W czwartek prezydent USA Donald Trump powiedział, że według posiadanych przez niego informacji spekulacje na temat pogarszającego się stanu zdrowia Kima nie mają faktycznych podstaw.

Kim Dzong Un - przywódca Korei Płn.

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podkreśla, że Kim znikał już wcześniej z przestrzeni publicznej i za każdym razem rodziło to plotki związane z jego zdrowiem, które najczęściej okazywały się nieprawdziwe.

Zobacz także

Kim Dzong Un jest jednym z najmłodszych przywódców świata i najmłodszym, który dysponuje arsenałem nuklearnym. Komentatorzy podkreślają, że jest nałogowym palaczem i ma nadwagę. Objął władzę pod koniec 2011 roku, gdy jego ojciec Kim Dzong Il zmarł na atak serca.

RadioZET.pl/PAP/38north.org

C