Zamknij

Żołnierz Kim Dzong Una uciekł z Korei Północnej

01.08.2019 14:08
Korea Północna. Żołnierz Kima zdezerterował do Korei Południowej
fot. AP

Północnokoreański żołnierz zbiegł przez silnie ufortyfikowaną i strzeżoną granicę do Korei Południowej — poinformował w czwartek sztab generalny południowokoreańskiej armii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dezerter został zatrzymany przez południowokoreańskich wojskowych. Poprzedni przypadek ucieczki żołnierza KRLD do Korei Południowej miał miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Zobacz także

Według władz w Seulu od zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku z Północy na Południe nielegalnie przedostało się ponad 30 tys. ludzi. Większość z nich uciekła przez terytorium Chin, które mają najdłuższą granicę z Koreą Północną i którą jest łatwiej przekroczyć niż silnie strzeżoną strefę zdemilitaryzowaną między obiema Koreami.

Zobacz także

Relacje pomiędzy dwiema Koreami, które formalnie pozostają w stanie wojny, zaczęły się poprawiać w czasie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w lutym 2018 roku. Od tamtej pory prezydent Korei Płd. Mun Dze In i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un spotkali się ze sobą trzykrotnie, deklarując chęć pojednania i zawarcia układu pokojowego, który formalnie zakończyłby wojnę koreańską z lat 1950-1953.

RadioZET.pl/PAP