Zamknij

Radioaktywny wyciek w Korei Północnej. Ogromne zagrożenie dla życia

20.08.2019 11:23
Radioaktywny wyciek w Korei Północnej. Ogromne zagrożenie dla życia
fot. EastNews

Wstrząsające doniesienia z Korei Północnej. Według gazety „The Chosun Ilbo” w kraju Kim Dzong Una doszło do wycieku radioaktywnych odpadów. Wskazują na to opublikowane w sieci zdjęcia satelitarne. Wyciek może zagrażać życiu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Opady najprawdopodobniej pochodzą z zakładów wzbogacania uranu w okręgu Pjongsan. Wszystko wskazuje na to, że tamtejszy system jest nieszczelny. Wyciek może zagrażać życiu wszystkim korzystającym z wody z rzeki Ryesong.

Zobacz także

Do sieci trafiły zdjęcia satelitarne przedstawiające miejsca, w których doszło do radioaktywnego wycieku. Na fotografiach widać okolice kopalni uranu, w której pobliżu działa zakład wzbogacania uranu.

Górny obszar przedstawia kopalnię uranu w Pjongsanie. Z kolei dolny – zbiornik na radioaktywne odpady. Na obszarze środkowym widać rurę, którą opady powinny trafiać do zbiornika.

radioaktywny wyciek w korei północnej

Zdaniem ekspertów zdjęcia satelitarne jednoznacznie wskazują, że system w zakładach wzbogacania uranu jest nieszczelny i że opady trafiają do rzeki.

Jeśli odpady pochodzą z etapu wzbogacania uranu, obawiam się skażenia radioaktywnego. Woda pitna, nawet lekko zanieczyszczona odpadami radioaktywnymi, może zagrozić ludziom.

Chon-Hai-kwon, ekspert od procesów jądrowych

Zakład w Pjongsan jest jednym z pięciu największych obiektów nuklearnych w Korei Północnej, na które zwracał uwagę Donald Trump podczas spotkania z Kim Dzong Unem w lutym.

Zobacz także

Korea Północna nadal produkuje wysoko wzbogacony uran i wykorzystuje go do produkcji broni nuklearnej.

RadioZET.pl/The Chosun Ilbo