Zamknij

Ukraińskie biuro antykorupcyjne: Sławomir N. przyjmował korzyści za zlecenia

20.07.2020 12:55
Korupcja Sławomira N. na Ukrainie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sławomir N., były minister transportu w rządzie PO-PSL, a następnie szef ukraińskich służb drogowych Ukrawtodor, przyjmował korzyści majątkowe za zlecenia na budowy dróg – podało Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy.

Sławomir N., jak podała o poranku polska prokuratura, jeszcze dziś ma usłyszeć kilka zarzutów dotyczących korupcji w okresie, gdy szefował ukraińskiej agencji odpowiadającej za drogi. 

O możliwej korupcji w wykonaniu b. ministra transportu poinformował dziś szef Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (odpowiednik polskiego CBA) Artem Sytnyk. Konferencja prasowa w tej sprawie, jak podaje NBAU, rozpocznie się o godz. 13.

Ukraina: Sławomir N. przyjmował korzyści za zlecenie budowy dróg

Zobacz także

Wyjaśnił zarazem, że śledztwo w sprawie Nowaka rozpoczęło się w 2019 roku. Polityk zdymisjonował ze stanowiska szefa Ukrawtodoru (piastował je od 2016 roku) z końcem września ubiegłego roku. Nie podał powodu, choć mówiło się o zmianach kadr po wyborach parlamentarnych (wygrała zdecydowanie partia nowego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego), ale i nagannych praktykach podwładnych w jednym z regionów.

Na razie na Ukrainie nikt nie został zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie Ukrawtodoru. Jednej osobie jest obecnie wręczane podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

Grupa osób stworzyła organizację przestępczą, która rozkradała pieniądze międzynarodowych organizacji przeznaczonych na remont dróg na Ukrainie 

- powiedział szef ukraińskiego biura antykorupcyjnego.

Sytnyk: N. ma podwójne obywatelstwo. "Nie będzie konieczna ekstradycja"

Zatrzymany w Polsce były szef Ukrawtodoru ma podwójne, ukraińsko-polskie, obywatelstwo. Artem Syntyk przekazał, że w przypadku wyroku sądowego "możliwe, że nie będzie konieczności jego ekstradycji".

Nie widzimy zasadniczej różnicy, gdzie będzie się odbywał sąd

- oświadczył Sytnyk.

Rzecznik koordynatora polskich służb specjalnych: przeszukano mieszkanie N.

Rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dodał, że zaangażowani w sprawę funkcjonariusze CBA prowadzili dziś w Gdańsku dalsze czynności związane z zatrzymaniem byłego ministra transportu, ale też biznesmena Jacka P. oraz byłego dowódcy jednostki „GROM” Dariusza Z.

RadioZET.pl/PAP/Nabu.gov.ua/