Zamknij

Kreml reaguje na decyzję UE ws. Ukrainy. Pieskow wskazał "bardzo ważną" kwestię

24.06.2022 12:39
Dimitrij Pieskow
fot. AP/East News

Kreml poinformował w piątek, że decyzja Unii Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu oficjalnego kandydata do UE, jest wewnętrzną sprawą Wspólnoty. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dimitrij Pieskow wskazał również, na czym zależy obecnie Rosji w stosunkach z UE.

Ukraina otrzymała w czwartek status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow stwierdził, że “są to wewnętrzne sprawy europejskie”. 

- Jest dla nas bardzo ważne, aby wszystkie te procesy nie przyniosły nam więcej problemów, aby nie pojawiło się więcej problemów w stosunkach tych krajów z nami – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow: przyznanie Ukrainie statusu kandydata UE to "wewnętrzne sprawy europejskie"

Mówiąc o stosunkach Moskwy z Unią Europejską, rzecznik Kremla powiedział, że „bardzo trudno będzie je mocniej zepsuć”. Relacje Rosji z Zachodem znacznie się pogorszyły, gdy po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na Rosję nałożono kilka pakietów daleko idących sankcji, obejmujących m.in. sektor bankowy, eksport towarów oraz nowych technologii oraz import rosyjskiej ropy.

Mówiąc o Mołdawii – która również otrzymała w tym tygodniu status kandydata do UE – Pieskow powiedział, że była sowiecka republika „chce stać się bardziej europejska niż sami Europejczycy”. - Wydaje im się, że im bardziej będą antyrosyjscy, tym bardziej Europejczycy powinni ich lubić - dodał.

RadioZET.pl/AFP

C