Zamknij

UE nałoży sankcje na sprawców kryzysu migracyjnego na Białorusi. Łukaszenka odpowiada

15.11.2021 11:04
UE nałoży sankcje na Białoruś. Łukaszenka odpowiada
fot. BelTA/Associated Press/East News

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w poniedziałek w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi - przekazał dziennikarzom w Brukseli unijny dyplomata. Są one odpowiedzią na eskalację kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Alaksandr Łukaszenka i jego służby odpierają zarzuty i zapowiadają działania odwetowe.

Unia Europejska reaguje na kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Bruksela pracuje nad rozszerzonym programem sankcji.

PAP podaje, że lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później. Mają się na niej znaleźć osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys na granicy.

UE dopracowuje sankcje na sprawców kryzysu migracyjnego na granicy

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje mają być nałożone na ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś. W Brukseli pojawił się także postulat, aby sankcjami zostało objęte lotnisko w Mińsku, na które przylatują samoloty z migrantami.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że UE w tym tygodniu ustali nowe sankcje przeciwko Białorusi, które dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. – Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę – podkreśliła szefowa Komisji. Dodała, że amerykańskie sankcje wobec władz w Mińsku wejdą w życie w grudniu.

Białoruś zareagowała na plany wspólnoty UE. W kolejnych rządowych komunikatach zbywa odpowiedzialność za wywołany kryzys graniczny. "Absurdalne jest założenie, że Białoruś, która od dziesięcioleci wykazuje maksymalnie odpowiedzialne podejście do kwestii migracji, w jakikolwiek sposób wywołuje nielegalną migrację. Jako kraj tranzytowy ponosimy znaczne koszty" – oświadczyło w poniedziałek MSZ Białorusi na Facebooku. Sekretarz białoruskiego MSZ Anatolij Głaz zaznaczył, że wszelkie oskarżenia pod adresem jego państwa są bezpodstawne i sprzeczne z rzeczywistością. "I nie pozwolimy obwiniać nas za ten absurd" – przekazał sekretarz MSZ Białorusi w RIA Nowosti. Odpierał ataki o zaangażowanie narodowego przewoźnika - linii lotniczych Belavia - w transport migrantów na lotnisko w Mińsku.

RadioZET.pl/PAP - Łukasz Osiński/MSZ Białorusi Facebook/Mfa.gov.by

C