Zamknij

Kto był najlepszym prezydentem Polski? Zdecydowany zwycięzca

Redakcja
29.04.2019 11:24
Kto był najlepszym prezydentem Polski? Zdecydowany zwycięzca
fot. AFP/Reporter/PolskaPress/EastNews/PAP

36 proc. badanych uważa, że najlepszym prezydentem w historii III RP był Aleksander Kwaśniewski – wynika z sondażu SW Research dla serwisu Rp.pl. Co czwarty badany nie umiał zająć w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.

36 proc. ankietowanych, jako najlepszego prezydenta w historii III RP wskazało Aleksandra Kwaśniewskiego, który pełnił swój urząd w latach 1995-2005 i jako jedyny uzyskał reelekcję.

Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo Lech Kaczyński i urzędujący prezydent Andrzej Duda. Prezydentów wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości wskazało po 12 proc. badanych. Trzecie miejsce zajął Lech Wałęsa. Na byłego przywódcę Solidarności wskazało 8 proc. badanych. Na czwartej pozycji uplasował się Bronisław Komorowski. Za najlepszego prezydenta uważa go 5 proc. ankietowanych.

Ranking zamyka Wojciech Jaruzelski. Jego nazwisko wskazało 2 proc. badanych. Co czwarty badany nie umiał zająć w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.

Co wynika z sondażu?

- Mężczyźni częściej wskazywali na Lecha Kaczyńskiego, kobiety zaś pozostawały częściej bez zdania. Aleksander Kwaśniewski najlepiej oceniony został przez osoby powyżej 50 lat (48 proc.). W grupie poniżej 20 lat zdobył jedynie 20 proc. wskazań, ale nadal pozostał najlepiej ocenianym prezydentem. Osoby młodsze częściej nie miały zdania w tej kwestii. Aleksandra Kwaśniewskiego wskazywały też najczęściej osoby o wykształceniu średnim (38 proc.), dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (45 proc.) oraz badani z największych miast, powyżej 500 tys. mieszkańców (45 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Zobacz także

Duże zainteresowanie respondentów postacią Aleksandra Kwaśniewskiego wynika z faktu, iż w czasie jego prezydentury Polska stała się członkiem NATO oraz UE, które to daty są jednymi z najważniejszych we współczesnych dziejach politycznych Polski – uważa prof. Jacka Knopka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.

RadioZET.pl/RP.PL