Zamknij

10 lat więzienia za wspieranie osób LGBT+? Mowa też o "terapii konwersyjnej"

29.07.2021 16:22
Dyskryminacja LGBT+ w Ghanie
fot. Mercedes Mehling/Unsplash.com (ilustracyjne)

Za poparcie społeczności LGBT+ nawet do 10 lat więzienia - tak restrykcyjne prawo chce przyjąć parlament w Ghanie. Projekt ustawy, który cieszy się poparciem większości społeczeństwa w tym afrykańskim kraju, jeszcze bardziej utrudni funkcjonowanie homoseksualistom czy osobom niebinarnym. 

Ghana, państwo w Afryce Zachodniej nad Atlantykiem, może wkrótce wprowadzić bardzo restrykcyjne prawo wobec członków społeczności LGBT+. Jak podał serwis DW.com, w czerwcu do parlamentu w tym kraju trafił projekt ustawy zatytułowany "Promowanie właściwych praw seksualnych człowieka i wartości rodziny w Ghanie”. 

Nowe prawo zakłada, że przestępstwem stanie się otwarcie zdeklarowanie jako homoseksualista, osoba transpłciowa, transseksualna, queer czy niebinarna (nie określająca siebie jako kobiety lub mężczyzny). Grozić za to będzie do 5 lat więzienia.

Więzienie za poparcie dla osób LGBT+?

Projekt ustawy cieszy się ponadpartyjnym poparciem. Nowe prawo zamierza poprzeć również przewodniczący parlamentu Alban Bagbin. DW.com podkreśliło, że jest duża szansa na uchwalenie homofobicznego prawa, które popiera większość głęboko konserwatywnego społeczeństwa Ghany. 

- Nawet jeśli ustawa zostanie odrzucona, to już zagraża życiu osób LGBT+ dyskusjami, które podsycają homofobię - alarmowała w rozmowie z DW.com Nana Yaa Agyepong z organizacji Silent Majority Ghana, która wspiera społeczność queer.

Kontrowersyjna ustawa zakłada również, że osoby występujące w obronie społeczności LGBT+ mogą otrzymać karę więzienia od pięciu do dziesięciu lat. Sam George, parlamentarzysta i jeden z ośmiu autorów ustawy, tłumaczył, że jest ona odpowiedzią na rosnącą "propagandę" społeczności LGBT+.

- Nasza konstytucja mówi, że prawa mogą być ograniczane, o ile stanowią egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, zdrowia publicznego i moralności publicznej. Akt homoseksualizmu stanowi wyzwanie dla zdrowia publicznego i jest wyzwaniem moralnym - mówił George, cytowany przez DW.com.

Projekt zakłada również dopuszczenie tzw. terapii konwersyjnej, która ma "wyleczyć" homoseksualistów z ich orientacji seksualnej. DW.com podkreśliło, że zdaniem brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) takie praktyki są "nieetyczne i szkodliwe" oraz są zakazane m.in. w Niemczech.

W maju w mieście Ho na południu Ghany zostali zatrzymani przez policję uczestnicy szkolenia dla aktywistów wspierających społeczność LGBT+. Wyszli z aresztu dopiero po ponad trzech tygodniach aresztu. Mimo to nadal nad nimi wisi wdmo oskarżenia za zorganizowanie „bezprawnego zgromadzenia” i „wspieranie działań LGBT+”.

Serwis DW.com podkreśla, że propozycję zmian w prawie Ghany stoją w sprzeczności do kilku innych krajów afrykańskich, które zdekryminalizowały homoseksualizm. Wśród nich Rwanda, Angola, Botswana i Republika Południowej Afryki.

RadioZET.pl/DW.com