Zamknij

Łeonid Krawczuk nie żyje. Pierwszy prezydent niezależnej Ukrainy miał 88 lat

10.05.2022 19:29
Łeonid Krawczuk
fot. Michał Józefaciuk/Senat RP

Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent niezależnej Ukrainy po rozpadzie ZSRR, nie żyje. Były polityk zmarł w wieku 88 lat - podały ukraińskie media.

O śmierci Krawczuka we wtorek po południu poinformowały ukraińskie media. Jako pierwszy informację o śmierci podał serwis ukranews.com, powołując się na źródła w rodzinie byłego prezydenta. Smutną wiadomość potwierdziła m.in. agencja UNIAN.

W latach 1990–1991 Krawczuk był przewodniczącym Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR i Rady Najwyższej Ukrainy, prezydentem Ukrainy w latach 1991–1994, deputowanym kilku kadencji Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR i Rady Najwyższej Ukrainy. Odznaczony medalem Bohater Ukrainy (2001).

Były prezydent Ukrainy nie żyje

Krawczuk był jednym z sygnatariuszy porozumienia białowieskiego z 8 grudnia 1991 r. pomiędzy Rosyjską, Białoruską i Ukraińską SRR. Dokument położył formalny kres Związkowi Radzieckiemu. Polityk również negocjował przekazanie do międzynarodowej kontroli ukraińskiego arsenału atomowego, który odziedziczono po rozpadzie ZSRR.

W 1993 podpisał również porozumienia dotyczące dalszych losów Floty Czarnomorskiej na Krymie. W 1994 r. przegrał wybory prezydenckie z Łeonidem Kuczmą.

RadioZET.pl

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C