Zamknij

Zaskakująca deklaracja Łukaszenki ws. Polski. „Zaproponowali nam pomoc”

09.08.2021 16:24
Aleksandr Łukaszenka
fot. BelTA Pool/Associated Press/East News

Aleksandr Łukaszenka wyraził gotowość do rozmów o normalizacji stosunków z Polską. Zastrzegł jednak, że przystąpiłby do nich "bez warunków wstępnych". Przekazał również, że Polska zaoferowała Białorusi szczepionki przeciw COVID-19 w ramach pomocy humanitarnej.

Aleksandr Łukaszenka, występując w poniedziałek w Mińsku na konferencji prasowej nazwanej Wielką Rozmową, stwierdził, że jest gotów podjąć z Polską rozmowy o normalizacji stosunków, jednak bez warunków wstępnych. – Niedawno Polacy zaproponowali nam jako pomoc humanitarną szczepionki AstraZeneki. W zasadzie wyraziłem na to zgodę, żeby dać ludziom wybór, bo na Białorusi nie mamy dotąd zachodnich szczepionek – powiedział Łukaszenka.

Łukaszenka gotów do rozmów o normalizacji stosunków z Polską

Jednocześnie odniósł się do krytyki ze strony polskich władz. – (Prezydent Polski Andrzej – red.) Duda zaniepokoił się sfałszowaniem naszych wyborów. Słuchajcie, on sam wygrał z przewagą kilkuset głosów – utrzymywał Łukaszenka. Według danych polskiej Państwowej Komisji Wyborczej Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2020 r. z Rafałem Trzaskowskim przewagą ponad 422 tys. głosów, zdobywając ich 51,03 proc.

9 sierpnia przypada rocznica wyborów prezydenckich na Białorusi, które m.in. według raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zostały sfałszowane. W kraju wybuchły duże protesty, które zakończyły się represjami reżimu wobec obywateli. Wszczęto blisko 4,7 tysiąca spraw karnych, w których uczestników antyrządowych protestów oskarżono o „ekstremizm” lub „terroryzm”. W zakładach karnych osadzonych jest 608 więźniów politycznych. – Gdyby taka potrzeba zaistniała, nie zawahałbym się użyć armii przeciwko demonstrantom – stwierdził Łukaszenka.

Oświadczenia Polski i UE ws. sfałszowanych wyborów

„Ucierpiały tysiące ludzi – torturowanych, bitych, aresztowanych, bezprawnie skazanych, pozbawionych pracy lub zmuszonych do opuszczenia kraju” - napisał polski MSZ w rocznicę sfałszowanych wyborów. Oświadczenie opublikowała również Unia Europejska. "9 sierpnia 2020 r. nadzieje Białorusinów na wybór prawowitego przywódcy kraju zostały brutalnie przerwane. Od tego czasu naród białoruski odważnie staje w obronie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. (...) Jego apele pozostają jednak bez odpowiedzi. Reżim Łukaszenki rozprawia się z własnym społeczeństwem, konsekwentnie pogłębiając rozłam z narodem białoruskim" - czytamy w oświadczeniu UE.

"Zniesienie sankcji UE będzie możliwe tylko wtedy, gdy władze na Białorusi w pełni zastosują się do zasad demokracji i praworządności, zaczną przestrzegać zobowiązań w zakresie praw człowieka i zaprzestaną wszelkich represji. Reżim powinien bezwarunkowo uwolnić i zrehabilitować ponad 600 więźniów politycznych oraz zaangażować się w poważny, wiarygodny i pluralistyczny proces polityczny, którego wynikiem będą wolne i uczciwe wybory pod nadzorem OBWE" - domaga się Unia Europejska.

RadioZET.pl/PAP - z Mińska Justyna Prus, z Brukseli Artur Ciechanowicz/TVN24/oprac. AK