Zamknij

"Presja militarna ze strony Polski". Łukaszenka szykuje wojenne plany

26.05.2022 21:01
Alaksandr Łukaszenka
fot. Belta

Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś doświadcza "presji militarnej" m.in. ze strony Polski. - Musimy planować, jeśli nie daj Boże, wybuchnie wojna, jak będziemy działać - powiedział na spotkaniu z dowódcami białoruskiej armii. 

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że w białoruskich siłach zbrojnych powstaje nowe dowództwo operacyjne - południowe. Białoruski dyktator, cytowany przez Ukraińską Prawdę, mówił również o możliwej wojnie na terytorium kraju.

Według Łukaszenki Białoruś doświadcza "presji militarnej" ze strony Polski, Litwy, Łotwy i stacjonujących w tych państwach wojsk NATO. Łukaszenka uzasadnił w ten sposób decyzję o utworzeniu osobnego dowództwa do kontrolowania południa kraju, które będzie działać „w czasie wojny”.

Łukaszenka: Białoruś doświadcza "presji militarnej" ze strony Polski

- Musimy planować, jeśli nie daj Boże, wybuchnie wojna, jak będziemy działać - powiedział na spotkaniu z dowódcami białoruskiej armii.

W czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł, że Rosjanie rozlokowują Iskandery w pobliżu Brześcia, niedaleko polsko-białoruskiej granicy. - Może to oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę - uważa ukraiński generał.

RadioZET.pl/Ukraińska Prawda/Belta

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C