Zamknij

Łukaszenka uderza w Polskę: Nakarmcie własnych lekarzy

30.10.2019 18:52
Alaksandr Łukaszenka
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć rozwiązania, które ułatwią lekarzom z zagranicy, m.in. z Ukrainy i Białorusi, zatrudnienie w polskich szpitalach. Na te zapowiedzi ostro zareagował jednak prezydent Alaksandr Łukaszenka. - Nakarmcie własnych lekarzy i niech leczą waszych ludzi - oświadczył. Zadeklarował także, że zatrzyma białoruskich lekarzy w kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O planach Ministerstwa Zdrowia informowało kilka dni temu Polskie Radio. Resort chce przygotować ustawę, dzięki której lekarze z zagranicy będą mogli łatwiej uzyskać zatrudnienie w polskich szpitalach. Chodzi głównie o lekarzy z Ukrainy i Białorusi.

Zobacz także

Na czym miałyby polegać zmiany? Chodzi o zniesienie skomplikowanego obowiązku nostryfikowania dyplomu. Lekarze z zagranicy mieliby jedynie zdać specjalny egzamin, przeprowadzony przez konkretną placówkę w Polsce.

Zobacz także

Plany te nie podobają się jednak prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence, który w jednej ze swoich wypowiedzi zakpił z polskiej służby zdrowia i zapowiedział, że zatrzyma białoruskich lekarzy w kraju.

Często się mówi, że Białoruś powinna się wzorować na Polsce. Jeżeli państwo tak dobrze się rozwija, to dlaczego są zainteresowani specjalistami z Białorusi, z "dyktatury"? Jeżeli dobrze się rozwijacie, proszę bardzo, nakarmcie własnych lekarzy i niech leczą waszych ludzi.

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi

Zobacz także

Prezydent Białorusi zapowiedział, że lekarze i pracownicy medyczni mogą spodziewać się niebawem wzrostu płac oraz powstania tanich mieszkań.

RadioZET.pl/ Rp.pl/ BiałTA