Zamknij

Marek Magierowski będzie nowym ambasadorem w Waszyngtonie

29.09.2021 18:27

Marek Magierowski, dotychczasowy ambasador RP w Izraelu, ma zostać nowym ambasadorem w Waszyngtonie - podała najpierw nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, podając, że władze USA wydały właśnie formalną zgodę w tej sprawie. Informację tę potwierdził rzecznik polskiego MSZ. 

Marek Magierowski
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Marek Magierowski zostanie nowym ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych - dowiedziała się najpierw nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Władze USA wydały formalną zgodę na to, by obecny ambasador RP w Izraelu objął funkcję szefa polskiej misji dyplomatycznej w Waszyngtonie. 

Informację o wydaniu agrément dla Magierowskiego potwierdziły PAP źródła w Polsce i USA. Wcześniej poinformował o tym również amerykański portal Axios. Doniesienia te potwierdził - w rozmowie z PAP - rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Mogę oficjalnie potwierdzić, że zakończyła się procedura po stronie amerykańskiej, cieszymy się z tego i czekamy na ruch ze strony sejmowej komisji

Łukasz Jasina, rzecznik MSZ

Jak dodał, MSZ liczy na to, że Magierowski będzie mógł objąć kierownictwo polskiej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie przed końcem tego roku. Zależy to jednak od tego, kiedy Sejm formalnie zaakceptuje nominację obecnego ambasadora RP w Izraelu.

Marek Magierowski będzie nowym ambasadorem w USA

O kandydaturze Magierowskiego media donosiły od miesięcy. Według informacji PAP, jeśli uzyska on zgodę sejmowej komisji spraw zagranicznych, to zmiana na stanowisku ambasadora w USA miałaby nastąpić późną jesienią lub zimą tego roku. W listopadzie minie bowiem 5 lat od objęcia funkcji przez obecnego ambasadora w Waszyngtonie Piotra Wilczka.

Marek Magierowski jest ambasadorem RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej przez lata pracował jako dziennikarz, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Rzeczpospolitej" i "Do Rzeczy". W latach 2015-17 był szefem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta, a w latach 2017-18 podsekretarzem stanu w MSZ. 

RadioZET.pl/PAP