Zamknij

Po roku USA mają nowego ambasadora w Warszawie. Mark Brzezinski oficjalnie zaprzysiężony

19.01.2022 23:48
USA
fot. PAP/EPA

Mark Brzezinski został nowym ambasadorem USA w Polsce. Oficjalnego zaprzysiężenia dokonała w środę amerykańska wiceprezydentka Kamala Harris. Kończy się w ten sposób roczny okres bez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Podczas ceremonii w budynku Eisenhowera, mieszczącym się w kompleksie Białego Domu, Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika. Obie trzymały biblię, na którą przysięgę złożył nowo mianowany dyplomata. Obecny był też jego brat Ian, który pracował m.in. w Pentagonie w administracji George'a W. Busha.

Mika Brzezinski, znana prezenterka telewizji MSNBC, podała w styczniu, że nowy ambasador został "administracyjnie" zaprzysiężony już 22 grudnia. Biały Dom informował wcześniej, że amerykańskie przepisy nie wymagają, by zaprzysiężenia dokonywał prezydent lub wiceprezydent.

Mike Brzezinski oficjalnie ambasadorem USA w Polsce

W grudniu kandydatura Brzezinskiego została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę pt. "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaprzysiężenie Brzezinskiego kończy niemal roczny okres bez amerykańskiego ambasadora w Warszawie. Po tym, jak w styczniu 2021 ze stanowiska odeszła Georgette Mosbacher, funkcję najwyższego rangą przedstawiciela dyplomacji USA w stolicy Polski pełnił charge d'affairs Bix Aliu. 

RadioZET.pl/PAP (O. Górzyński)/Twitter

C