Zamknij

Morawiecki spotkał się z proputinowską Le Pen. "Dialog pod parasolem Kremla"

22.10.2021 14:09
morawiecki spotkał się z le pen
fot. Twitter: Marine Le Pen

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen - prorosyjską liderką francuskiego Zjednoczenia Narodowego i kandydatką w wyborach prezydenckich we Francji. - Spotkanie dotyczyło współpracy pomiędzy różnymi środowiskami politycznymi w Parlamencie Europejskim - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Wspólne zdjęcie Le Pen i Morawieckiego wywołało w sieci falę negatywnych komentarzy.

Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen. Liderka francuskiej skrajnej prawicy opublikowała zdjęcie z polskim premierem na Twitterze. Le Pen kandyduje w zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji, a ostatnie sondaże dają jej 17-18 proc. poparcia.

- Spotkanie dotyczyło współpracy pomiędzy różnymi środowiskami politycznymi w Parlamencie Europejskim, określonej w deklaracji z lipca br. Polski premier spotyka się z wieloma środowiskami politycznymi w Europie - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Morawiecki spotkał się z proputinowską Marine Le Pen. Fala komentarzy w sieci

Spotkanie Morawieckiego ze znaną ze swojej sympatii do Władimira Putina Le Pen wywołało falę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych. Do spotkania polityków odniósł się m.in. szef PO Donald Tusk.

"Moi wczorajsi rozmówcy: przewodnicząca Komisji oraz przywódcy Austrii, Chorwacji, Irlandii, Grecji, Niemiec, Słowenii, Słowacji bardzo przejęci dylematem, jak zatrzymać Polskę w Unii, jak ochronić praworządność i równocześnie odblokować środki. PiS stał się problemem całej UE (...) W tym czasie premier Morawiecki spotyka się w Brukseli z proputinowską i eurosceptyczną liderką skrajnej prawicy Marine le Pen" - napisał Tusk.

Na początku lipca 2021 roku członkowie prawicowych, eurosceptycznych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego, przewodniczącą Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz kilkunastu innych partii centro-prawicowych z Bułgarii, Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Litwy i Rumunii. Wiele z tych ugrupowań nie ukrywa swoich związków z Władimirem Putinem.

RadioZET.pl