Zamknij

Unijny budżet uzależniony od praworządności. Morawiecki zapowiada weto

12.11.2020 17:39
Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki zapowiada weto unijnego budżetu, jeżeli zasady przyznawania środków finansowych będą zależały od praworządności obowiązującej w danym kraju - poinformowała w czwartek wieczorem reporterka Polsat News.

Mateusz Morawiecki ma zawetować unijny budżet. "Współpracownicy szefów unijnych instytucji (Rady, KE i Niemieckiej Prezydencji) potwierdzają, że otrzymali list od polskiego premiera z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu, jeśli zostaną przyjęte zasady uzależniające dostęp do pieniędzy od praworządności" - napisała na Twitterze reporterka Polsat News.

List w podobnym tonie Komisja Europejska otrzymała również w poniedziałek od premiera Węgier, Viktora Orbana. Zapowiadał on weto unijnego budżetu i funduszu odbudowy, jeżeli dostęp do pieniędzy zależeć będzie od kwestii praworządności.

Jakiś czas później Mateusz Morawiecki potwierdził te doniesienia.

W ostatnich dniach skierowałem do przywódców UE list z nakreśleniem naszej perspektywy na kwestie mechanizmów warunkowości związanych z budżetem UE - oznajmił.

Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu warunkowości związanego z budżetem UE, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną - dodał. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie trwała wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel , o czym poinformowała w czwartek po południu na Twitterze kancelaria premiera.

Mateusz Morawiecki zapowiada weto unijnego budżetu

Niemcy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE. Jedną z najważniejszych kwestii, którą zajmuje się obecnie prezydencja jest unijny budżet negocjowany m.in. z Parlamentem Europejskim.

Zobacz także

W ubiegłym tygodniu wypracowane zostało m.in. porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Zobacz także

Polityczne porozumienie ws. wieloletniego budżetu musi zostać jeszcze przegłosowane przez komisję budżetową PE, a później cały Parlament Europejski oraz zostać jednomyślnie przyjęte przez państwa członkowskie w Radzie UE. Decyzja dotycząca rozporządzenia, które mówi o uzależnieniu dostępu do środków od praworządności, podejmowana jest w Radzie UE większością kwalifikowaną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Twitter/Polsatnews.pl/PAP