Zamknij

Wiceprezydent USA w swoim przemówieniu wspomniał o Polsce. Duda mu podziękował

23.01.2020 16:34
Mike Pence
fot. PAP/EPA

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w czwartek na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, że wszystkie kraje muszą przeciwstawić się „nikczemnej fali antysemityzmu" ogarniającej świat i wskazał na Iran jako głównego sprawcę. W swoim przemówieniu wspomniał także o Polsce, za co podziękował mu prezydent Andrzej Duda. 

- Musimy być przygotowani na konfrontację i ujawnienie nikczemnej fali antysemityzmu, która podsyca nienawiść i przemoc na całym świecie i musimy stać razem - zaapelował Pence.

Musimy zdecydowanie przeciwstawić się państwu, które jest głównym promotorem antysemityzmu, jedynemu rządowi na świecie, który zaprzecza, że Holokaust się wydarzył i uczynił z tego swoją politykę państwową, a także grozi, że usunie Izrael z mapy świata.

Mike Pence

Mike Pence nawiązał również do swojej wizyty w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau mówiąc, że "jak możemy zaświadczyć wraz z moją żoną, nikt nie może iść po ziemi Auschwitz nie będąc opanowanym przez emocje". Wiceprezydent USA zauważył, że naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy, ponieważ planowali zniszczenie istnienie kultury polskiej.

Mike Pence przemawiał w Jerozolimie, Duda mu dziękuje 

Mówiąc o relacjach amerykańsko-izraelskich Pence zacytował prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas swojej wizyty w Jerozolimie powiedział, że narody amerykański i żydowski "splecione są razem w tkaninie naszych serc". "Tak będzie zawsze" - zapewnił.

Zobacz także

Na koniec swojego przemówienia wiceprezydent USA wyrecytował ostatnie słowa modlitwy Kadisz Jatom, która zgodnie z prawem żydowskim odmawiana jest za zmarłych: "Ten, który sprawia pokój na wysokościach, oby uczynił pokój dla nas i dla całego Izraela. Mówcie: Amen". Wystąpienie Pence'a wzbudziło głośny aplauz publiczności. Podziękował mu za to przebywający w Polsce Andrzej Duda. 

Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA za to, że w swoim przemówieniu na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce

Andrzej Duda

- Podjąłem słuszną decyzję nie będąc w Jerozolimie na Światowym Forum Holokaustu, gdyż nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu historycznego; musimy głośno mówić prawdę - dodał prezydent. 

Prezydent nie przyjechał do Izraela

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau organizowane są w Jerozolimie przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Wydarzenie współfinansuje związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

Zobacz także

Na forum przybyło 45 szefów państw i rządów z całego świata. Nieobecny jest prezydent RP Andrzej Duda, któremu odmówiono możliwości wystąpienia oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który zrezygnował z udziału w Forum. 

RadioZET.pl/PAP