Zamknij

"To jest najlepsza godzina Ukrainy". Mocne przemówienie Johnsona

03.05.2022 15:13
Boris Johnson
fot. Euronews/YouTube (screen)

To jest najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana przez następne pokolenia - powiedział we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu wygłoszonym do członków ukraińskiego parlamentu. Brytyjski przywódca ogłosił również przekazanie kolejnej pomocy wojskowej dla władz w Kijowie.

Boris Johnson jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który przemawiał do Rady Najwyższej - wprawdzie za pośrednictwem łączy wideo - od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. -  To jest najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana i opowiadana przez następne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, że brutalna siła agresora nic nie znaczy wobec siły moralnej narodu zdeterminowanego, by być wolnym - mówił brytyjski premier.

- Będą mówić, że Ukraińcy swoją wytrwałością i poświęceniem udowodnili, że czołgi i działa nie są w stanie stłumić narodu walczącego o swoją niepodległość i dlatego wierzę, że Ukraina wygra - podkreślił Johnson, nawiązując do słynnego wojennego przemówienia Winstona Churchilla z czerwca 1940 r.

Kolejna pomoc dla Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii ogłosił szczegóły

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił we wtorek w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

- Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski - red.) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną. Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 mln funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów - mówił Johnson w przemówieniu transmitowanym przez łącze wideo.

- Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować - zapewnił brytyjski premier. Przyznał, że Zachód popełnił błąd nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C