Zamknij

Morawiecki o Timmermansie: dzieli Europę, nie rozumie Europy Środkowej

30.06.2019 18:00
Morawiecki
fot. PAP

Frans Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa Komisji Europejskiej; on bardzo mocno dzieli Europę i z całą pewnością nie rozumie Europy Środkowej - ocenił premier Mateusz Morawiecki, który w niedzielę przybył na szczyt UE w Brukseli.

- Jestem przekonany, że wiele delegacji, większość państw, jeśli nie wszystkie, żywi takie przekonanie, że powinniśmy znaleźć kandydata na to najważniejsze stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, który będzie potrafił jednoczyć, będzie potrafił budować mosty, szukać kompromisów, czasem ponad różnymi zdaniami i ponad różnymi podziałami - powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Pytany, czy takim szefem KE mógłby być kandydat socjalistów, szef polskiego rządu odparł: "Frans Timmermans nie jest kandydatem kompromisu. Frans Timmermans jest oczywiście kandydatem, który bardzo mocno dzieli Europę i z całą pewnością nie rozumie Europy Centralnej, nie rozumie Europy, która wydobywa się z zapaści postkomunistycznej".

Morawiecki w Brukseli

Morawiecki podkreślił, że Europa stoi przed wielkimi decyzjami dotyczącymi ochrony klimatu, budżetu UE, polityki zewnętrznej i handlowej. - W takich okolicznościach Europa musi mieć kandydatów, którzy potrafią łączyć, potrafią wypracowywać konsensus, potrafią wypracowywać kompromis. Polska opowiada się za takimi kandydatami" - wskazał.

Dodał, że rozmowy w sprawie wyboru kandydata trwają. Wyraził przekonanie, że uda się znaleźć kandydata, który będzie odpowiedni dla Europy, "również w kontekście agendy strategicznej, którą uzgodniliśmy". Morawiecki podkreślił przy tym, że liczy na to, iż dyskusja na szczycie będzie konstruktywna. "Pewnie (będzie) długa, (kontynuowana) również jutro rano" - dodał.

Kto zostanie nowy szefem KE, PE i RE?

Podczas szczytu unijni liderzy po raz trzeci będą próbowali dojść do porozumienia w sprawie obsady kluczowych stanowisk w instytucjach UE, w tym funkcji szefa KE. Przed szczytem szef polskiego rządu odbędzie kolejne konsultacje z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z nimi Morawiecki spotka się kolejno z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Zobacz także

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w niedzielę szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał liderom Parlamentu Europejskiego propozycję Francji, Niemiec, Holandii i Hiszpanii, by stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej przypadło socjalistom, szefostwo PE - chadekom, a Rada Europejska liberałom. Wiodącym kandydatem socjalistów na szefa KE jest obecny wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

RadioZET.pl/PAP