Zamknij

"Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń". Morawiecki ostro w Parlamencie Europejskim

19.10.2021 10:33
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Albert Zawada

Polski Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny, a wyrok Trybunału to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego. Tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi – mówiła w Europarlamencie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. A premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że to nieprawda: Polska przestrzega zapisów traktatowych i nie ma zgody na szantaże finansowe.

Mateusz Morawiecki skrytykował instytucje unijne podczas debaty w Parlamencie Europejskim zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł niezgodność z polską konstytucją niektórych zapisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Przemówienie Morawieckiego w Paramencie Europejskim

– Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. (...) Niedopuszczalne jest narzucanie innym swojej decyzji bez podstawy prawnej. Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie do tego celu języka szantażu finansowego, mówienie o karach czy używanie jeszcze dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich – powiedział Morawiecki.

Premier stwierdził także, że prawo unijne nadrzędne nad krajowym jest tylko do poziomu ustaw. – Nadrzędnym prawem w Polsce pozostaje konstytucja. (...) UE nie jest państwem – podkreślił. – Jeżeli chcecie z Europy stworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw spytajcie o zgodę wszystkich społeczeństw – mówił Morawiecki, zwracając się do europosłów.

Premier o "aktywizmie sędziowskim" i przekraczaniu kompetencji UE

– Coraz częściej przez aktywizm sędziowski, bez podstawy traktatowej, następuje zagrożenie dla państw członkowskich. (...) Kompetencje Unii Europejskiej nie mogą być przekraczane, mówimy "nie" unijnemu centralizmowi – grzmiał premier.

Podczas swojego wystąpienia szef polskiego rządu mówił także o nierównościach społecznych, inflacji, które uderzają we wszystkich obywateli Europy, a także o zagrożeniach zewnętrznych, rosnącym długu publicznych i kryzysie energetycznym zwiększającym wyzwania polityki klimatycznej, które przekładają się na niepokoje społeczne. Poruszył też temat kryzysu humanitarnego na granicach Unii Europejskiej, nazywając ten problem „nielegalną imigracją”.

RadioZET.pl/PAP/Grzegorz Bruszewski, Mateusz Roszak/oprac. AK