Zamknij

Mosbacher o zniesieniu wiz dla Polaków: zrobimy to do roku 2020

04.07.2019 17:41
Mosbacher o zniesieniu wiz dla Polaków: zrobimy to do roku 2020
fot. Ambasada USA

W amerykańskiej ambasadzie w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 243. rocznicy uzyskania niepodległości USA. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, w rozmowie  z Polsat News, podała prawdopodobny termin zniesienia wiz dla Polaków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kwestia zniesienia wiz dla Polaków do USA to w pewnym sensie „niekończąca się opowieść”. Podczas prezydentury Donalda Trumpa sprawy ruszyły jednak do przodu i coraz częściej amerykańscy oficjele podają konkretne daty.

Zobacz także

W rozmowie z Polsat News, po raz kolejny wypowiedziała się w tej sprawie amerykańska ambasador w Polsce Goergette Mosbacher. W jej ocenie, zniesienie wiz to kwestia maksymalnie 1,5 roku.

- Powiem tak: bieżący rok podatkowy kończy się 30 września i do tego czasu zamkniemy wszelkie rozliczenia, także wizowe. Odmowy przyznania amerykańskiej wizy muszą być na poziomie niższym niż 3 procent. Jesteśmy blisko tego poziomu więc musimy nad tym jeszcze popracować. Ale powiem to z całą pewnością: jeśli nie uda się nam zrobić tego do 30 września, zrobimy to do roku 2020 – stwierdziła Mosbacher.

Georgette Mosbacher o Polakach: Jesteśmy sobie bliscy emocjonalnie

Zdaniem amerykańskiej ambasador, relacje Polski z USA sięgają znacznie głębiej niż polityka, handel i bezpieczeństwo.

- W Stanach jednoczonych mieszka 10 milionów Polaków więc mamy wspólne wartości. Jesteśmy sobie bliscy emocjonalnie. Dziś w Warszawie, czuję się jak w domu. I pewnie Polacy jadący do Stanów czują podobnie. Jesteśmy tak blisko siebie, że już tylko powinniśmy starać się zachować tę bliskość – przyznała.

Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych

4 lipca to w USA Święto Niepodległości; tego dnia obchodzona jest rocznica ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

4 lipca 1776 r. delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii, by proklamować niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii. 4 lipca obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości

RadioZET.pl/PolsatNews