Zamknij

Nancy Pelosi wylądowała na Tajwanie. Tej wizyty nie było w oficjalnych planach

02.08.2022 19:55
Nancy Pelosi
fot. AP/Associated Press/East News

Nancy Pelosi dotarła do Tajwanu. Samolot ze spikerką Izby Reprezentantów USA wylądował ok. godz. 16:45 czasu polskiego na lotnisku w Taipei.

Nancy Pelosi przybyła do Tajwanu we wtorek po południu. Samolot ze spikerką Izby Reprezentantów USA wylądował o godz. 17 czasu polskiego na lotnisku w Taipei. Tuż przed wylądowaniem samolotu, chińska telewizja państwowa CGTN poinformowała, że myśliwce sił powietrznych ChRL przelatują nad Cieśniną Tajwańską.

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie

Pelosi przewodniczy delegacji Kongresu USA do państwa Azji i Pacyfiku. Odwiedziła już Singapur i Malezję, w planach są także wizyty w Korei Południowej i Japonii. Oficjalny harmonogram nie wspominał nic o Tajwanie, ale amerykańskie media spekulowały, że polityczka pojawi się w Taipei.

Waszyngton do końca nie potwierdzał tych doniesień, które zdenerwowały chińskie władze. Uznają one bowiem Tajwan nie za autonomiczne państwo, ale jako zbuntowaną część swojego terytorium. Ta sprawa stała się przedmiotem ostatniej rozmowy między Joe Bidenem a Xi Jingpingiem. Chińczycy ostrzegli USA przed możliwymi konsekwencjami wizyty.

Zobacz także

"Ponieważ szefowa Izby Reprezentantów jest urzędnikiem numer trzy w amerykańskich władzach", jej wizyta na Tajwanie byłaby "rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin" i doprowadziłaby do "bardzo poważnych wydarzeń i konsekwencji" - mówił cytowany przez Reutesa rzecznik chińskiego MSZ Zhao Liljan.

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), na czas wizyty amerykańskiej delegacji wojsko tajwańskie podwyższyło stopień gotowości bojowej od wtorku rano do południa w czwartek. Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że ma pełną wiedzę na temat działań militarnych w pobliżu Tajwanu i zmobilizuje odpowiednie siły w odpowiedzi na „groźby wroga” w miarę wzrostu napięć z Chinami.

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C