Zamknij

Negocjator UE ws. brexitu ostrzega. „Prawdopodobieństwo wzrasta z każdym dniem”

02.04.2019 13:18
Barnier
fot. Emmanuel Dunand/AFP/East News

– Z każdym dniem wzrasta prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia rozwodowego – ocenił we wtorek unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier. „Aby uzyskać wydłużenie brexitu, Londyn musi przyjąć wynegocjowaną umowę” – dodał.

– W ostatnich dniach scenariusz (brexitu) bez umowy stał się bardziej prawdopodobny, ale wciąż możemy mieć nadzieję na jego uniknięcie, jeśli Londyn włoży w to dużo pracy przed nadzwyczajnym szczytem unijnym 10 kwietnia – podkreślił Barnier podczas debaty w jednym z think tanków w Brukseli.

Jak dodał, strona unijna jest gotowa zgodzić się na pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej UE lub utworzenie modelu relacji podobnego do tego, jaki ze Wspólnotą ma Norwegia (m.in. członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym i strefie Schengen).

Negocjator UE ws. brexitu komentuje

Barnier przypomniał, że w poniedziałek Izba Gmin odrzuciła przedstawione przez rząd alternatywy dla wynegocjowanego z UE porozumienia o brexicie. Wskazał, że w tej sytuacji Wielka Brytania ma trzy opcje do wyboru przed wyznaczonym na 12 kwietnia kolejnym terminem brexitu – może jednak zatwierdzić wynegocjowane porozumienie, opuścić UE bez umowy lub poprosić o opóźnienie brexitu, co wiązałoby się z udziałem Brytyjczyków w majowych wyborach europejskich.

Zobacz także

Zaznaczył, że Wielka Brytania nie może liczyć na uzyskanie okresu przejściowego, zaplanowanego na po brexicie, jeśli najpierw nie zatwierdzi porozumienia. Powiedział też, że w razie opóźnienia brexitu nie może być mowy o renegocjacji wypracowanej już, ponad 580-stronicowej umowy, choć wyraził gotowość do powrotu do rozmów na temat towarzyszącej jej deklaracji politycznej.

Zobacz także

– Na życzenie Wielkiej Brytanii jesteśmy gotowi przebudować deklarację polityczną, jeśli tylko przestrzegane będą fundamentalne zasady UE – powiedział Barnier. Podkreślił, że jedyny sposób na uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE, to przyjęcie przez Londyn porozumienia. „To jedyna umowa zdolna zorganizować wyjście w uporządkowany sposób” – dodał.

Głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin

W piątek Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła rządową umowę w sprawie brexitu, a w poniedziałek wieczorem – cztery alternatywne plany wyjścia kraju z UE. Posłowie mieli do wyboru cztery propozycje: stworzenie unii celnej między Zjednoczonym Królestwem a UE, uzyskanie członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz porozumienia celnego z UE (tzw. Wspólny Rynek 2.0), organizację referendum ratyfikacyjnego dla jakiegokolwiek porozumienia z UE oraz zobowiązanie rządu do jednostronnego wycofania się z brexitu w razie niezdolności uzyskania przedłużenia procesu, lub alternatywnego porozumienia z opcją podjęcia kolejnej próby w przyszłości.

RadioZET.pl/PAP