Zamknij

Rzecznik rządu Niemiec: Sprawa reparacji wojennych jest zamknięta

Bartłomiej Chudy
30.08.2019 16:36
Angela Merkel
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

"Sprawa reparacji jest zamknięta, zarówno z prawnego i politycznego punktu widzenia" – powiedział w "Deutsche Welle" rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert. Zaznaczył, że Niemcy pamiętają o zbrodniach i cierpieniach zadanych milionom Polaków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Politycy PiS, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, podjęli temat starań o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec. Premier wypowiadał się w tej kwestii na łamach niemieckiej prasy.

Nasi zachodni sąsiedzi uznają jednak, że jest to temat zamknięty.

Z naszego punktu widzenia, prawnie i politycznie (sprawa reparacji) jest zamknięta. Natomiast nigdy nie zostanie zamknięta pamięć o zbrodniach, o cierpieniach

Steffen Seibert, rzecznik niemieckiego rządu, cytowany przez Deutsche Welle

Seibert dodał, że kanclerz Angela Merkel jedzie do Polski na wrześniowe obchody 80 rocznicy wybuchu wojny światowej z przesłaniem „pracy na rzecz przyjaźni między Niemcami i Polakami, teraz i w przyszłości”. Delegacja Niemiec, na czele z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, stawi się 1 września na obchodach w Warszawie i Wieluniu, gdzie spadły pierwsze bomby podczas drugiej wojny światowej.

Zobacz także

Premier Morawiecki mówił, że sprawa nie jest przesądzona

Premier Mateusz Morawiecki ocenił niedawno, że Polska „nie dostała od Niemiec adekwatnych odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej”. Pytany o umowę z 1953 roku, w której Warszawa zrezygnowała z odszkodowań, odparł, że „Polska jej nie uznaje”. 

- Był to układ między Polską a NRD, którego nie uznajemy. Oba kraje były wówczas częścią bloku sowieckiego – mówił premier.

Rok temu, w wywiadzie dla niemieckiego "Der Spiegel" Morawiecki wspominał mówił o tym, że Polska uzyskała po wojnie zaledwie 1 procent rekompensat co uzyskały kraje zachodniej Europy i Izraela. 

RadioZET.pl/PAP