Zamknij

Nieoficjalnie: Wojciechowski bez szans na tekę komisarza. To przez przesłuchanie

02.10.2019 19:56
Janusz Wojciechowski
fot. PAP/EPA

Janusz Wojciechowski raczej nie zostanie nowym komisarzem UE ds. rolnictwa, co wiązać się będzie z koniecznością przedstawienia nowego kandydata na to stanowisko - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", powołującej się na źródła w Brukseli. 

Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie dostał we wtorek zielonego światła od koordynatorów komisji rolnictwa, co mogłoby zakończyć procedurę jego przesłuchania. Europosłowie żądają, by odpowiedział na dodatkowe pisemne pytania, czeka go również ponowne przesłuchanie. 

Zobacz także

Wśród osób, które uczestniczyły w przesłuchaniu (zarówno z frakcji chadeków, jak i socjalistów), dało się słyszeć opinie, że Wojciechowski na postawione mu pytania odpowiadał ogólnie, bez konkretów, nie przedstawił również żadnej konkretnej ani spójnej wizji w zakresie europejskiego rolnictwa. 

Zobacz także

Z informacji, które można wyczytać na stronie internetowej "Rzeczpospolitej" wynika, że były szef NIK i wieloletni europarlamentarzysta może pożegnać się z marzeniami o karierze w Komisji Europejskiej. — Decyzja w tej sprawie już zapadła - powiedziała w rozmowie z "Rz" anonimowy informator, dobrze zorientowany w brukselskich kręgach.

"W środę po południu doszło do kolejnych spotkań w gronie przedstawicieli grup politycznych i wniosek był jednoznaczny: z tą kandydaturą nic się już nie da zrobić i trzeba przyspieszyć wszystkie procedury z nowym przesłuchaniem nawet już 7 października" - czytamy w artykule. Z uwagi na zastrzeżenia także do innych aplikujących na stanowiska komisarzy (m.in. z Rumunii i Węgier) możliwe są negocjacje ws. większej ilości kandydatur. 

RadioZET.pl/PAP/rp.pl