Zamknij

Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie do odwiedzenia Auschwitz

25.06.2019 17:55
Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie do odwiedzenia Auschwitz
fot. AFP

Amerykańska kongresmenka z Partii Demokratycznej Alexandria Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie do odwiedzenia byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, które wystosowali ocalały z Holokaustu Edward Mosberg i prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

93-letni Mosberg wraz z fundacją From the Depths przekazał zaproszenie Ocasio-Cortez w ostatni piątek. "Wizyta w Auschwitz powinna być wymogiem dla wszystkich kongresmenów USA" - napisał.

Zobacz także

Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie, odpowiadając na Twitterze Republikaninowi Steve'owi Kingowi, który napisał, że był w Auschwitz razem z Mosbergiem i Danielsem i pobyt ten był dla niego "głębokim osobistym przeżyciem". "Proszę przyjąć ich zaproszenie" - zaapelował.

Kiedy ostatni raz pan tam był, pojawiły się doniesienia, że spotkał się pan i rozmawiał również ze skrajnymi austriackimi neonazistowskimi grupami. Więc odrzucam zaproszenie. Ale dziękuję za ujawnienie przed wszystkimi, jak przejrzyście skrajna prawica manipuluje tymi motywami dla zysków politycznych.

Alexandrie Ocasio-Cortez

Zaproszenia mają związek ze słowami, jakie Ocasio-Cortez, zasiadająca w Izbie Reprezentantów, wypowiedziała 19 czerwca podczas nagrania na żywo na Instagramie. Porównała wówczas ośrodki na południowej granicy USA, w których przetrzymywani są imigranci, do obozów koncentracyjnych.

Ocasio-Cortez: ośrodki dla imigrantów jak obozy koncentracyjne

"Tym właśnie są - to obozy koncentracyjne (...)" - mówiła. Jak dodała, zwraca się do tych, którym "wystarczająco zależy na ludzkości, by oświadczyć, że hasło +nigdy więcej+ coś znaczy i (...) że obozy koncentracyjne to teraz zinstytucjonalizowana praktyka" w USA.

Zobacz także

Zaproszenie do odwiedzenia byłych obozów wystosował także w ubiegłym tygodniu w liście otwartym poseł PiS Dominik Tarczyński. Polityk napisał, że za jego pomocą "formalnie zaprasza AOC (Alexandrię Ocasio-Cortez) do przyjazdu do Polski, gdzie Adolf Hitler stworzył najgorszy system obozów koncentracyjnych, jaki widział świat, aby przekonała się, że nabijanie sobie politycznych punktów za pomocą jątrzącej retoryki jest nie do przyjęcia w naszych współczesnych zachodnich społeczeństwach".

RadioZET.pl/PAP