Zamknij

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Jest porozumienie państw UE

04.10.2022 21:57

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zawarły we wtorek 4 października porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę - przekazało PAP źródło unijne. Inne źródło dyplomatyczne poinformowało, że pewne szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania i stanie się to w środę 5 października.

8. pakiet sankcji przeciw Rosji. Jest decyzja państw UE
fot. Valeria Mongelli/Pool/REPORTER

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji został uzgodniony przez państwa UE. Informację przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła 28 września ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia wobec konkretnych osób. Jest to odpowiedź na dalszą eskalację przez Kreml wojny w Ukrainie.

8. pakiet sankcji przeciw Rosji. Jest porozumienie państw UE

"Jest porozumienie. W nocy zostaną zaktualizowane akty prawne. W środę zostanie sfinalizowana formalna procedura pisemna przyjęcia pakietu sankcji" - poinformowało PAP źródło unijne.

Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu - znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.

Poza tym pakiet sankcji stworzy podstawę prawną dla wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

loader

RadioZET.pl/PAP