Zamknij

Otwarta wojna Ukrainy z Rosją? "Niestety, jest taka możliwość"

10.09.2021 11:53
Wołodymyr Zełenski o wojnie z Rosją
fot. STEFANIE LOOS/AFP/East News

To najstraszniejsze, co może być. Ale niestety taka możliwość jest – powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, nie wykluczając otwartej wojny z Rosją. Zaznaczył, że byłby to "największy błąd" Moskwy.

Ukraina i społeczność międzynarodowa nie uznają aneksji Krymu oraz zajęcia dwóch tzw. republik ludowych na wschodzie tego państwa w 2014 roku. Ta sprawa zamyka jakiekolwiek porozumienie z Rosją, która przejęła Krym, a także wspiera lokalnych separatystów poza swoimi granicami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński nie wykluczył w piątek, że może dojść do otwartego konfliktu z Rosją. – Uważam, że może do tego dojść – odpowiedział na pytanie o pełnowymiarową wojnę z Rosją. Jak dodał, 2014 rok był ze strony Rosji "krokiem naprzód w tej kwestii", ale dzięki Ukraińcom została ona powstrzymana. Prezydent ocenił, że dalsza agresja byłaby "największym błędem" Moskwy.

Otwarta wojna Ukrainy i Rosji. "To najstraszniejsze, co może być"

– To najstraszniejsze, co może być. Ale niestety taka możliwość jest – konkludował Zełeński w piątek w Kijowie na konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

Choć wyraził nadzieję na "przedmiotowe" spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, to zdaje sobie sprawę, że Rosja nie chce szybko rozwiązać konfliktu. – To mój problem, jak zmusić ich do rozmowy o deokupacji naszych terytoriów" – podkreślił, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Prezydent powiedział też, że po następnym spotkaniu w ramach formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja) może zostać uwolniona część więzionych w związku z konfliktem w Donbasie obywateli ukraińskich.

RadioZET.pl/PAP

C