Zamknij

PE za rezolucją o powszechnym dostępie do aborcji. „Przełomowy dzień”

24.06.2021 20:17
PE przyjął rezolucję o dostępie do aborcji
fot. ISOPIX/EAST NEWS

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. „Przełomowy dzień w walce o prawa Europejek!” - napisał przewodniczący delegacji Nowej Lewicy w europarlamencie Robert Biedroń. Natomiast Jan Mosiński z PiS oburzał się, że rezolucja PE "zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci, (...) twierdząc, że dostęp do aborcji jest prawem człowieka, którego nie można naruszać”.

Parlament Europejski poparł rezolucję chorwackiego eurodeputowanego reprezentującego frakcję socjaldemokratów Predraga Maticia, która stwierdza, że „prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść". Za głosowało 378 posłów, przeciwko - 255, wstrzymało się – 42.

PE przyjął rezolucję o powszechnym dostępie do aborcji. Komentarze

Parlament Europejski uznał, że „łamanie SRHR kobiet jest formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz utrudnia postęp w kierunku równości płci". W związku z tym europosłowie wezwali wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone".

W specjalnym nagraniu Predrag Matic podziękował wszystkim, którzy poparli jego rezolucję. „Wielki dzień dla wszystkich kobiet Europy! Trzymaliśmy się razem, walczyliśmy i wygraliśmy. Jesteśmy o krok bliżej uznania #SRHR i praw kobiet za prawa człowieka, którymi w istocie są. Gratuluję. Nasza walka trwa!” - podkreślił Matic.

„Przełomowy dzień w walce o prawa Europejek! PE przyjął rezolucję Predraga Matica, która będzie drogowskazem jeżeli chodzi o zdrowie oraz prawa seksualne i reprodukcyjne w UE, w tym kwestie antykoncepcji, legalnej i bezpiecznej aborcji oraz edukacji seksualnej. Jest duma!” - napisał po głosowaniu przewodniczący delegacji Nowej Lewicy w Parlamencie Europejskim Robert Biedroń.

Europoseł wybrany z listy Wiosny Łukasz Kohut ocenił, że PE poparł rezolucję, w której jasno i wyraźnie opowiedziano się za fundamentalnymi prawami kobiet, prawem do antykoncepcji, bezpiecznej aborcji i edukacji seksualnej.

Natomiast europosłanka PiS Beata Mazurek doszukiwała się w rezolucji ideologii gender, a także postulatów „lobby LGBT”. W mniemaniu Beaty Mazurek nazywanie aborcji prawem człowieka jest „szaleństwem”.

Z wyniku głosowania nie był zadowolony także Jan Mosiński z PiS. „Parlament Europejski przyjął rezolucję zezwalającą na zabijanie nienarodzonych dzieci, twierdząc między innymi, że legalny i bezpieczny dostęp do aborcji jest prawem człowieka, którego nie można naruszać” - napisał poseł na Twitterze.

Doradczyni Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim w kwestiach komunikacji Inga Czerny zwróciła uwagę, że Parlament Europejski odrzucił wersję rezolucji zaproponowaną przez Europejską Partię Ludową. Frakcja, w której zasiadają m.in. europosłowie PO i PSL chciała przyjęcia tekstu bez apelu o dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji.

„PO oczywiście głosuje razem z PiS za usunięciem apelu o dostęp do aborcji. Nie dajcie się nabrać, jak kiedyś będą udawać postępowców” - podsumowała na Twitterze Akcja Socjalistyczna.

RadioZET.pl/PAP/S&D Group/Parlament Europejski/oprac. AK