Zamknij

Narasta spór o Kaszmir. Premier Pakistanu porównuje premiera Indii do Hitlera

14.08.2019 17:27
Spór o Kaszmir, Pakistan
fot. AAMIR QURESHI/AFP/East News

Rośnie napięcie między Pakistanem a Indiami po tym, jak te ostatnie zniosły przed tygodniem konstytucyjny zapis o szczególnym statusie Kaszmiru. W Pakistanie, roszczącym sobie prawo do muzułmańskiego rejonu Indii, zawrzało. Pakistański premier Imran Khan grozi odpowiedzią na każdą agresję w Kaszmirze wobec muzułmanów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wojna o Kaszmir coraz bliżej? Indie zniosły konstytucyjny zapis o szczególnym statusie muzułmańskiego rejonu (artykuł 370), do którego prawo rości sobie Pakistan. Zdaniem Khana hindusi nie bez przypadku zdecydowali się na zmiany co do spornego terytorium.

Pakistańska armia dysponuje konkretnymi informacjami, według których (Indie) chcą coś zrobić w pakistańskim Kaszmirze

premier Pakistanu, na przemówieniu w Muzaffarabadzie

Premier zdobył się też na ostrą, by nie powiedzieć wojenną deklarację.

- Zdecydowaliśmy, że jeśli Indie dopuszczą się naruszenia, będziemy walczyć do końca – dodał.

Zobacz także

Jak podawała Agencja AFP przed tygodniem pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi zapewniał, że jego kraj „nie szuka opcji militarnej” w tej sprawie. Zapewniał, że jego kraj stawia na środki dyplomatyczne i prawne.

Premier Pakistanu porównuje działania Indii do hitlerowskich Niemiec

Dzisiejszy ton premiera wybrzmiał zupełnie inaczej. Tym bardziej, że Khan porównał premiera Indii, Narendry Modiego, do postępowania Adolfa Hitlera i jego „ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej”. Oznajmił też, że jeśli dojdzie do wojny, to „świat będzie za nią odpowiedzialny” z powodu swojej bezczynności.

Po zmianach w prawie, Kaszmir ma stać się jedną z podobnych jednostek administracyjnych Indii. Po zmianach w hinduskiej konstytucji Pakistan odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego. Zawieszono dwustronny handel i połączenia kolejowe. Sprawa niedługo stanie na agendzie ONZ. 

Spór o Kaszmir, protest w Pakistanie
fot. SAJJAD QAYYUM/AFP/East News

RadioZET.pl/PAP