Zamknij

Franciszek może spotkać się z Cyrylem. Podano lokalizację i datę

PAP
02.08.2022 13:30

Watykan ogłosił we wtorek program wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Nie zapisano w nim spotkania z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, ale z wcześniejszych słów papieża wynika, że prawdopodobnie do niego dojdzie.

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl
fot. AP Photo/Gregorio Borgia, Pool/East News (ilustracyjne)

Franciszek poleci z Rzymu do stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan, dawniej Astany. Po przylocie na stołeczne lotnisko papież uda się do Pałacu Prezydenckiego na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam z prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, a następnie w sali koncertowej wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W środę 14 września w Pałacu Pokoju i Pojednania papież weźmie udział w ceremonii otwarcia VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych i wygłosi tam przemówienie. Na późniejsze godziny zapowiedziano prywatne spotkania z niektórymi przywódcami religijnymi. To wtedy może dojść do drugiego spotkania Franciszka z patriarchą Cyrylem. Pierwsze odbyło się na lotnisku w Hawanie na Kubie w lutym 2016 roku.

Franciszek spotka się z Cyrylem?

Po południu papież odprawi mszę na placu w stolicy. W czwartek 15 września spotka się z duchowieństwem w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wizytę Franciszka zakończy udział w odczytaniu końcowej deklaracji Kongresu oraz jego wystąpienie. Wieczorem powróci do Rzymu. Jedynym papieżem, który odwiedził dotąd Kazachstan, był św. Jan Paweł II. Było to we wrześniu 2001 roku.

loader

RadioZET.pl/PAP - Sylwia Wysocka