Zamknij

Europosłowie potępią Polskę? "Aby Polacy nie musieli żyć w ciemnogrodzie"

08.11.2019 17:29
Edukacja seksualna
fot. Karol Makurat/REPORTER

Wywołująca emocje nowelizacja Kodeksu karnego ws. edukacji seksualnej wpłynęła na reakcję Unii Europejskiej. Jak podaje PAP, europosłowie zagłosują w sprawie rezolucji potępiającej prawo przegłosowane przez Sejm i wdrażane przez rząd PiS. Kluczową rolę w apelu odgrywa europoseł Robert Biedroń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Edukacja seksualna, a właściwie groźba kary więzienia dla edukatorów seksulanych, wywołują w Polsce spore poruszenie. Sejm przyjął w poprzednim miesiącu ustawę, która „zapewnia prawną ochronę dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją”. To swoista odpowiedź na rewolucję ideologii LGBT i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia – przekonywali twórcy ustawy i popierający ją posłowie PiS. Wiceminister Sellin stwierdził wręcz w Radiu ZET, że protestujący to rozhisteryzowany tłum, a ludzie nie czytali projektu ustawy.

Zobacz także

Rządzący wielokrotnie zapewniali, że nowe przepisy chronią dobra dzieci, gwarantują poszanowanie godności w rodzinie.

Obecna ochrona jest niepełna i niewystarczająca. Projekt zapewnia pełniejszą realizację praw człowieka, realizuje ochronę dóbr dziecka, poszanowania godności, wolności od przemocy psychicznej, ochrony jego prywatności i wrażliwości

mówił poseł PiS Andrzej Matusiewicz

Zaostrzenie kodeksu karnego zostało dostrzeżone w Brukseli. UE nie może uchylić prawa podjętego przez polskie władze, niemniej pewne już jest, że europosłowie zagłosują w sprawie rezolucji potępiającej Polskę za uchwalenie prawa karzącego za edukację seksualną.

PE przygotował rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej

biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna), dla PAP

Europosłowie wzywają w rezolucji, by polski parlament powstrzymał się od przyjęcia nowelizacji Kodeksu karnego. Deputowani krytykują Polskę za działania mające na celu „zakazanie, kryminalizację i stygmatyzację edukacji seksualnej”. Biedroń jest współautorem rezolucji.

Zobacz także

Jak podaje PAP, projekt poparły największe frakcje w europarlamencie, m. in. chadecy, socjaliści, liberałowie i Zieloni. Rezolucja zakłada, że nowe przepisy „łamią międzynarodowe standardy oraz zobowiązania Polski w tym zakresie”.

Wraz z moim ugrupowaniem zawsze będziemy walczyć o to, żeby Polki i Polacy nie musieli żyć w ciemnogrodzie, który próbuje wykreować Kaczyński 

Robert Biedroń

Głosowanie ws. Rezolucji odbędzie się 14 listopada na minisesji plenarnej w Brukseli.

RadioZET.pl/PAP/europarl.europa.eu