Zamknij

Unia Europejska solidarna z Polską. KE przeciw fałszowaniu historii przez Rosję

15.01.2020 16:58
Vera Jourova
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER, PAP

Europosłowie debatowali dziś w sprawie oświadczenia prezydenta Rosji, który wniósł o podjęcie rezolucji potępiającej Polskę za współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. Jednoznaczny głos wybrzmiał z też Komisji Europejskiej. Deputowani położyli jednoznaczny kres inicjatywie Władimira Putina.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Unia Europejska wyraziła pełną solidarność z Polską, którą Władimir Putin uznał pod koniec 2019 roku za jednego z prowodyrów II wojny światowej.

Zobacz także

Z Brukseli popłynęło do Polski wyraziste wsparcie. Europosłowie, ale i komisarze unijny mówią zdecydowane „nie” rosyjskiej wersji historii. Do debaty deputowanych doszło w reakcji na oświadczenia prezydenta Putina.

Komisja Europejska nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest solidarna z Polska i polskimi obywatelami

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Wsparcie UE docenili polscy europosłowie.

Tej solidarność potrzebujemy. Dziękuję pani komisarz za ten głos. Musimy być razem, kiedy podejmowane są próby fałszowania historii. Na to nie ma zgody

Andrzej Halicki, europoseł Platformy Obywatelskiej

Zdaniem europosłów i komisarz Jourovej słowa płynące z Rosji są "bezprecedensową propagandą". Podkreślali, że obowiązkiem europosłów jest bronić prawdziwej historii Europy i prawdziwej historii II wojny światowej.

Zobacz także

Przed tygodniem Sejm przyjął przez aklamację uchwałę potępiającą wypowiedzi władz Rosji o odpowiedzialności Polski za wybuch II wojny światowej. Jesienią 2019 roku Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która głosi, że do wojny doprowadził niemiecko-sowiecki pakt Ribbentrop-Mołotow.

RadioZET.pl/Danka Woźnicka

C