Zamknij

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Polski. Chodzi o strefy wolne od LGBT

18.12.2019 15:42
PE rezolucja ws. LGBT
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której potępia tzw. strefy wolne od LGBT, przyjęte przez ponad 80 polskich samorządów. Uchwały podjęto głównie w radach gmin, powiatów i sejmikach województw wschodniej i południowej Polski. - To co się dzieje w Polsce, sprawia, że PE patrzy na nas szerokimi oczami – powiedział Radiu ZET europoseł Bartosz Arłukowicz (PO).

Parlament Europejski w przyjętej dziś rezolucji potępił wprowadzane przez polskie samorządy gmin, powiatów i województw uchwały przeciw mniejszościom LGBT.

Zobacz także

Deputowani skrytykowali je, uznając za dyskryminacyjne, nawołujące do nienawiści przez urzędników. Europosłowie oczekują podjęcia stosownych kroków przez Komisję Europejską i przestrzegania przez Polskę praw podstawowych, którymi są prawa mniejszości LGBT.

PE przypomina, że prawa osób LGBTI są prawami podstawowymi oraz że w związku z tym instytucje UE państwa członkowskie mają obowiązek stać na ich straży zgodnie z Traktatami i Kartą oraz prawem międzynarodowym (…) wyraża głębokie zaniepokojenie rosnącą w UE liczbą ataków na społeczność LGBTI ze strony państwa, urzędników państwowych, organów rządowych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym oraz polityków...

rezolucja PE, z 18.12.2019 r.

W obszernej rezolucji europarlament „zdecydowanie potępia wszelką dyskryminację osób LGBT” , w tym nawoływanie do nienawiści przez władze publiczne i urzędników wybieranych w wyborach, podczas kampanii wyborczych. Pod lupę wzięto także strefy wolne od LGBT.

Zobacz także

Jak powiedział w rozmowie z Radiem ZET europoseł Bartosz Arłukowicz, to "skandal, że takie uchwały w ogóle ujrzały światło dzienne".

To co się dzieje w Polsce, sprawia, że PE patrzy na nas szerokimi oczami

europoseł Bartosz Arłukowicz

RadioZET.pl/Miłosz Gocłowski/ Europarl.europa.eu/