Zamknij

Nowy europarlament. Brytyjscy deputowani... odwrócili się przy hymnie UE

02.07.2019 13:26
Nowy europarlament. Brytyjscy deputowani... odwrócili się przy hymnie UE
fot. BBC/Twitter

Parlament Europejski rozpoczął nową kadencję, która potrwa do 2024 roku. Nie obyło się bez niespodziewanych reakcji nowo wybranych deputowanych. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii z eurosceptycznej partii Nigela Farage’a o nazwie Brexit wysłuchali „Ody do Radości”… tyłem do prowadzącego obrady.

PE zainaugurował swoje prace przy unijnym hymnie. „Odę do radości” wykonała w gmachu w Strasbourgu grupa trębaczy. Większość eurodeputowanych wysłuchała „Ody” tak jak państwowych hymnów.

Zobacz także

Wyjątkiem byli jednak brytyjscy eurosceptycy z partii Brexit. Kilkudziesięciu brytyjskich deputowanych odwróciło się plecami, demonstrując w ten sposób swoje antyunijne poglądy.

Nagrania z odwróconymi europosłami z Wielkiej Brytanii krążą już po sieci. Możemy na nich zobaczyć też inną, mniej demonstracyjną postawę wobec hymnu UE. Polscy europosłowie, byli ministrowie w rządzie PiS Anna Zalewska i Witold Waszczykowski, w trakcie grania „Ody” siedzieli na swoich stanowiskach. W reprezentowanej przez nich frakcji podobnie czynili deputowani z innych krajów.

RadioZET.pl/