Zamknij

PE potępia karę śmierci dla LGBT w Ugandzie. Deputowani z PiS wstrzymali się

27.10.2019 14:08
LGBT Uganda
fot. Beata Mazurek Facebook

Część europosłów PiS, m. in. Beata Szydło, Patryk Jaki i Beata Kempa, wstrzymało się od głosu przy podejmowaniu przez Parlament Europejski rezolucji potępiającej karę śmierci, którą władze afrykańskiej Ugandy chciały nałożyć na mniejszości LGBT.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję nawołującą władze Ugandy do odstąpienia od forsowania prawa, które karałoby śmiercią osoby LBGT.

W Ugandzie odnotowano nasilenie wyjątkowo homofobicznej retoryki ze strony władz, w szczególności Simona Lokodo, ugandyjskiego ministra ds. etyki i uczciwości, który 10 października 2019 r. ogłosił zamiar ponownego wprowadzenia ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu, która przewidywałaby karę śmierci za „kwalifikowany homoseksualizm”

Parlament Europejski

Jak czytamy, rezolucja zakłada „głębokie zaniepokojenie z powodu powrotu do kwestii ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu w debacie politycznej w Ugandzie”. Deputowani „zdecydowanie potępiają” retorykę ministra Simona Lokodo za podsycanie homofobii i nienawiści oraz podburzanie do nienawiści i przemocy wobec osób LGBT.

Zobacz także

Rezolucję poparli polscy europosłowie, którzy uzyskali mandat z Koalicji Europejskiej. Część polityków PiS zagłosowała za, część wstrzymała się od głosu. Wśród wstrzymujących się byli m. in. Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Patryk Jaki, Beata Szydło, czy Beata Kempa.

Jak tłumaczyła w PolsatNews.pl rzeczniczka delegacji PiS w PE, Beata Mazurek, nie poparli całości rezolucji, lecz zgadzają się z zapisem potępiającym karę śmierci.

Zobacz także

RadioZET.pl/PolsatNews.pl/ Europarl.europa.eu