Zamknij

Mocne słowa Ursuli von der Leyen. "Nie uznajemy polskiego TK za niezależny"

19.10.2021 10:02
Ursula von der leyen
fot. Twitter: Ursula von der Leyen

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpoczęła się debata nad orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym prymatu prawa krajowego na unijnym. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że wyrok TK "osłabia ochronę niezależności sądownictwa". Podkreśliła, że "Komisja Europejska nie uznaje polskiego TK za niezależny".

Parlament Europejski. W Strasburgu rozpoczęła się debata nad orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym prymatu prawa krajowego na unijnym. Bierze w niej udział premier RP Mateusz Morawiecki. Komisję Europejską reprezentuje jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się w czwartek 21 października.

Debata rozpoczęła się od mocnego wystąpienia szefowej KE Ursuli von der Leyen. - Polski Trybunał Konstytucyjny, który dziś wyraża wątpliwości co do ważności naszego Traktatu, jest sądem, którego na mocy art. 7 nie uznajemy za niezależny i działający zgodnie z prawem - powiedziała.

Szefowa KE: nie uznajemy polskiego TK za niezależny

Szefowa KE Ursula von der Leyen podczas debaty w PE oświadczyła, że wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje podstawy Unii Europejskiej. Jak dodała, po raz pierwszy trybunał państwa członkowskiego uznał, że traktaty unijne są niezgodne z konstytucją krajową. - Ma to poważne konsekwencje dla obywateli polskich. Ten wyrok ma bezpośredni wpływ na ochronę sądownictwa. Ten wyrok osłabia ochronę niezależności sądownictwa. (...) Bez niezależnych sadów obywatele mają mniejsza ochronę, a w konsekwencji ich prawa są zagrożone - stwierdziła.

- Obowiązkiem mojej Komisji jest obrona praw obywateli unijnych niezależnie od tego, gdzie żyją w naszej Unii. Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. (...) Nie możemy i nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe. Rząd Polski musi wyjaśnić nam w jaki sposób zamierza chronić pieniądze europejskie biorąc pod uwagę ten wyrok TK - wyliczała von der Leyen.

RadioZET.pl